Své stanovisko k valorizaci důchodů sdělí prezident Pavel krátce po setkání s poslanci z ANO

Stanovisko ke sporné vládní předloze o snížení červnové valorizace důchodů sdělí nový prezident Petr Pavel po jednání se zástupci opozičního hnutí ANO, s nimiž se setká příští týden ve středu. Pavel to řekl v čtvrtečním rozhovoru pro Českou televizi. Penzijní novelu schválila dolní i horní parlamentní komora.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Petr Pavel

Prezident České republiky Petr Pavel | Foto: Eva Kořínková | Zdroj: Reuters

K tomu, aby vstoupila v účinnost, ji musí podepsat prezident. Na otázku, zda je už rozhodnutý, Pavel odpověděl, že je tolik naprosto legitimních výhrad, že rozhodnutí „nemůže být sto nula, ale prostě bude to někde kolem té padesátky“.

Představitele ANO Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka přijme prezident ve středu ráno. Ve čtvrtek uvedl, že stanovisko zveřejní „možná krátce po jednání“, chce nechat prostor hlavní opoziční straně.

‚Prozápadní změna kurzu v čele státu.‘ Zahraniční média komentují inauguraci prezidenta Petra Pavla

Číst článek

„Pokud přijdou ještě s nějakými novými výhradami nebo návrhy, tak bych je moc rád vzal v úvahu,“ poznamenal prezident.

Lídři ANO chtějí Pavlovi podle dřívějšího vyjádření Schillerové popsat, jak vypadalo sněmovní jednání, které provázely rozsáhlé opoziční obstrukce, ale také mu sdělit věcné argumenty proti předloze.

Objevují se navíc pochyby o její ústavnosti z hlediska možné zpětné platnosti, vládní činitelé s nimi nesouhlasí.

Pavel ve čtvrtek poznamenal, že by nebylo ani správné, aby ústavní aspekty kolem novely posuzovali politici, ale měli by to dělat ti, kterým to přísluší, tedy Ústavní soud. „Ani prezident není arbitrem ústavnosti,“ řekl.

Pavel před schválením v Parlamentu uvedl, že jako občan má pochybnosti o některých aspektech novely, na které upozorňují i odborníci. Do legislativního procesu ale nechtěl svými výroky zasahovat.

Zpomalení valorizace

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo o průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

Pochybnosti občana Pavla o valorizaci důchodů čeká proměna v prezidentský čin

Číst článek

Pavel obecně míní, že nynější důchodový systém není udržitelný a jeho „přenastavení“ nelze odkládat. Chce se snažit o to, aby debata mezi vládou a opozicí o důchodové reformě byla věcná, nikoli emocionální.

„Nemluvíme jen o důchodovém systému, ale o celém systému veřejných financí. Takhle se opravdu hospodařit nedá,“ podotkl Pavel. Podle něho je třeba mít odvahu k vysvětlování veřejnosti, že Česko žilo na dluh a teď se to musí napravit.

Prezidentské bydlení

Prezident Petr Pavel hodlá přes týden bydlet v Praze. Do svého domova v Černoučku na Litoměřicku by rád jezdil na víkend. V hlavním městě nechce žít v apartmá přímo na Pražském hradě. V pátek si proto prohlédne další možnosti. Pavel to ve čtvrtek večer řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Pavel nepředpokládá, že by do práce denně dojížděl ze svého dosavadního domova. Přes týden proto bude bydlet v hlavním městě. „Možná na víkend, když nebudou povinnosti, tak se pojedeme podívat domů,“ řekl.

Jako hlava státu může využít několik možností bydlení. „Ve čtvrtek jsme viděli jednu z nich, tu, která se nazývá apartmá,“ uvedl. „To je opravdu bydlení na zámku, to si nedokážu úplně představit,“ dodal. V pátek by si proto chtěl prohlédnout další možnosti.

Apartmá po Masarykovi

V bytě přímo na Hradě bydleli prvorepublikoví prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Oficiální i soukromé pokoje v jižním křídle nad svahem hradních zahrad pro Masaryka upravil architekt Josip Plečnik.

Složení lidí na Hradě dosvědčuje, že Pavel chce svoji funkci dělat seriózně, hodnotí Nováček

Číst článek

Komunističtí prezidenti využívali k bydlení takzvaný Domeček, tedy rezidenci v Královské zahradě v areálu Pražského hradu. Václav Havel, který nechal Hrad otevřít veřejnosti, v Domečku bydlel jen několik měsíců.

Václavu Klausovi sloužila jako rezidence empírová Lumbeho vila nedaleko Jeleního příkopu. Ve vile bydlel po svém zvolení v roce 2013 i Miloš Zeman, který však v poslední době pobýval hlavně v Lánech. Vilu tak využívaly zejména jeho manželka a dcera.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme