‚Pravidla musí platit pro všechny.‘ Pavel odsoudil nedávná znásilnění i uplatňování kolektivní viny

Prezidenta Petra Pavla znepokojily násilné útoky na dvě mladé ženy, které se v uplynulých dnech odehrály v Plzni a Praze. Popřál obětem i jejich rodinám hodně sil a ocenil práci policie, která oba podezřelé zadržela. Současně prezident ve svém dnešním vyjádření na sociálních sítích varoval před zneužíváním strachu a negativních emocí k prosazování vlastních politických zájmů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel

Podněcování negativních emocí vede pouze k tomu, že se sami stáváme tím, proti čemu vystupujeme, soudí prezident | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pravidla musí platit pro všechny stejně. Násilí a agrese nemají národnost ani náboženství. Jejich projevy nebudeme tolerovat bez ohledu na to, kdo se jich dopouští,“ uvedl prezident. Zdůraznil, že konkrétní zločin konkrétního člověka nelze dávat za vinu celé skupině.

Ze znásilnění a pokusu o vraždu v Plzni a znásilnění v Praze jsou podle neoficiálních informací podezřelí občané Ukrajiny.

„V naší historii máme více smutných případů, kdy byla uplatněna kolektivní vina, vždy to mělo tragické důsledky. O to víc mě zaráží někteří jednotlivci, kteří neváhají zneužít strach a negativní emoce k prosazování vlastních politických zájmů či zisku silnějšího postavení. Odsuzuji zneužívání nenávisti, vzteku a paniky k politickým hrám,“ napsal Pavel, nikoho ale nejmenoval.

Rakušan chápe nervozitu kvůli násilným činům. Kolektivní vinu Ukrajinců ale odmítl

Číst článek

Rozdmýchávání vášní

Podněcování negativních emocí do nezvladatelné úrovně vede pouze k tomu, že se sami stáváme tím, proti čemu vystupujeme, soudí prezident. Vyjádřil přesvědčení, že české občany spojuje snaha prosazovat spravedlnost, pravdu a solidaritu a jejich postoj nezmění snaha některých jednotlivců společnost rozdělovat, a tím ji oslabovat.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na neděli svolal tiskovou konferenci, na níž odmítl kolektivní vinu u trestných činů cizinců a odsoudil rozdmýchávání vášní a nenávistných projevů kvůli národnosti pachatelů. Řekl také, že navzdory nárůstu počtu cizinců v České republice míra kriminality, za níž stojí občané jiných států, prakticky nevzrostla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme