Prezident po setkání se zelenými vidí větší šanci na řešení povolebního patu

Na Pražský hrad za prezidentem ve čtvrtek přišli zástupci Strany zelených. Jsou předposlední stranou, se kterou Václav Klaus probírá, jak řešit pat na politické scéně poté, co menšinový kabinet Mirka Topolánka nezískal důvěru sněmovny. Zatímco podle zelených kabinet nemusí dostat důvěru parlamentu, prezident počítá s tím, že by se vláda opírala o podporu poslanců. Zelení ale tvrdí, že takovou představu naplňuje pouze velká koalice ODS a ČSSD, kterou oni odmítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Bursík a V. Klaus | Zdroj: ČTK

Prezident přesto označil i tuto politickou konzultaci za učitečnou. Odmítl přitom, že by po jednání se zelenými byla jeho tzv. politická Rubikova kostka na hledání souladu mezi stranami nějak více zadrhnutá: "Naopak se ukazuje, že přes velmi odlišnou a daleko silnější mediální rétoriku vidím možnost nějakého složení té Rubikovy kostky v klidu jednacího sálu spíše větší, než se na první pohled zdá," prohlásil prezident.

Za důležité sdělení od zelených prezident považuje to, že mají jasné názory a především, že nevidí jako svou prioritu žádný pokus o nějaké klopotné vládnutí při současném rozložení politických sil. Šéf strany Martin Bursík také prezidenta ujistil, že se nesápou po funkcích a budou konstruktivně spolupracovat na dohodě o přechodové vládě expertů do předčasných voleb: "Ať už vláda získá důvěru, jakákoli, která povede zemi k předčasným volbám, nebo nezíská, tak budeme posuzovat kroky takové vlády z pohledu věcného."

Varianta, kterou zelení podle jejich šéfa Martina Bursíka preferují, je jmenování předsedy vlády brzy po druhém kole senátních voleb. S tím, že takový premiér vyhledá odborníky, bude konzultovat s politickými stranami a s prezidentem a bude se pokoušet vyjednat podporu takové vládě, která bude směřovat k předčasným volbám.

"Ta druhá varianta je taková varianta, kam budou své experty nominovat politické strany, čili opět tam nebudou politici. Buď to bude vláda, na které se shodne bývalá trojkoalice, taková vláda nedostane důvěru, a jsme na cestě k třetímu pokusu, anebo sociální demokracie na výzvu, aby také nominovala, přehodnotí svůj postoj k předčasným volbám. Poté ta vláda dostane důvěru. Naší podmínkou je, aby ihned svázala s některým ze zákonů otázku hlasování důvěry," řekl Bursík.

Prezidentovi Václavu Klausovi zbývá ještě poslední konzultace se stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně. Názory komunistů na hledání východiska ze zablokované situace vyslechne v úterý.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme