Prezident podepíše rozpočet, pokud bude zachován jeho deficit a struktura

Návrh rozpočtu se schodkem 70 miliard korun má podporu prezidenta Miloše Zemana. Potvrdil to po zasedání vlády, kterého se zúčastnil. Podpis zákona Zeman podmínil zachováním plánovaného deficitu a struktury. Vláda jednání o rozpočtu zatím přerušila, ministři chtěli skoro 10 miliard navíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání vlády | Zdroj: ČTK

„V té struktuře, jak byl navržen, bude-li zachován poměr mezi růstem investic, spotřeby domácností a spotřeby vlády, a tedy deficit 70 miliard korun, tak ho zcela jistě podepíši,“ prohlásil po jednání kabinetu prezident.

Vláda dnešní jednání o rozpočtu přerušila, ministři totiž požadují 10 miliard korun navíc. Například ministerstvo zemědělství chce přidat jednu a půl miliardy korun, po miliardě pak zdravotnictví nebo místní rozvoj. 850 milionů navíc chce i vnitro.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda přerušila jednání o rozpočtu. Ministři chtěli skoro 10 miliard navíc. Více od redaktorky Věry Masopustové

Ministru financí Andreji Babišovi (ANO) se požadavky jeho kolegů nelíbí. Třeba ministerstvo vnitra už podle něj dostalo dost.

„Jde o to, že i v rámci té uprchlické krize dostal pan Chovanec 31 miliard, a když teď pan Pelikán navštívil utečenecký tábor (ve Vyšních Lhotách), tak tam nebyl ani tlumočník, ti uprchlíci nevěděli. Takže já nemám pocit, že by peníze šly tam, kam mají. Teď jsem četl, že v rámci Vrbětic jsme koupili nějaké Land Rovery, které stály někde na dvoře,“ zmínil Babiš.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kritiku šéfa financí odmítá. Terénní auta ve Vrběticích podle něj jezdí už od 24. srpna a s tlumočníky pro uprchlíky to podle něj není jednoduché.

„Tlumočník z arabštiny tam samozřejmě je a přejíždí mezi těmi zařízeními. Přes agentury hledáme nové tlumočníky, protože sehnat tlumočníka, u nějž máte jistotu, že vám překládá opravdu to, co ten klient říká, je velmi složité,“ reagoval Chovanec.

Další jednání za dva týdny

Ministři teď musejí během dvou týdnů své požadavky podrobně vysvětlit a odůvodnit. Ministerstvo financí má za úkol hledat další rezervy. Ty by podle Babiše mohlo najít v příjmech státních podniků.

Vláda se k rozpočtu vrátí 23. září. Do konce tohoto měsíce už musí být jeho definitivní podoba v Poslanecké sněmovně.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme