Prezident podepsal zrušení poplatků u lékaře a desetiprocentní sazbu DPH

Pacienti už nebudou muset od ledna hradit třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře a za recept. Novelu o veřejném zdravotním pojištění podepsal prezident Miloš Zeman. Lidé po Novém roce zaplatí pouze za pohotovost, a to 90 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automat na zdravotnické poplatky. | Foto: Tomáš Adamec

Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS). O jejich zrušení se už v minulosti neúspěšně pokoušely ČSSD a KSČM.

Uspěla až současná vládní koalice, která má zrušení regulačních poplatků v programovém prohlášení. Pravicová opozice naopak byla pro jejich zachování.

Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok. V případě farmaceutů chce ministerstvo zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění.

Nižší sazba DPH zlevní knihy, léky a kojeneckou výživu

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal také zavedení nové, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Od ledna se bude vztahovat na knihy, kojeneckou výživu a léky, včetně veterinárních.

V současné době platí pro veterinární léčiva základní sazba 21 procent a pro knihy, léky a kojeneckou výživu snížená sazba 15 procent. Od příštího roku tak nově budou hned tři sazby DPH, a to deset, 15 a 21 procent.

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Snížením sazby DPH na kojeneckou výživu a potraviny pro malé děti chce kabinet podpořit rodiny s dětmi.

Martin Hromádka, Denisa Šindlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme