Prezident poobědval v Lánech s premiérem, probírali priority vlády

U slavnostního oběda na zámku v Lánech se sešli prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). K tradiční novoroční tabuli je doprovodily manželky Ivana a Olga. Při obědě přišla řeč na domácí i zahraniční politiku, včetně vztahů Česka s Čínou nebo uvnitř Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman s chotí Ivanou (vpravo) přivítali na novoročním obědě v Lánech premiéra Bohuslava Sobotku a jeho ženu Olgu | Zdroj: ČTK

Premiér Sobotka se ženou do Lán dorazili kolem čtvrt na dvě a u hlavy státu se zdrželi zhruba do tří hodin, kdy bez komentáře pro média opustili areál středočeského zámku. Později řekl, že to nebyla oficiální schůzka.

„S panem prezidentem jsme měli možnost zhodnotit uplynulý rok a probrat alespoň některé vládní priority pro rok 2015,“ uvedl premiér v následném tiskovém prohlášení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novoroční schůzku v Lánech a vztahy mezi Hradem a Sobotkovou vládou komentoval politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie

Mluvili mimo jiné o aplikaci služebního zákona a výběrovém řízení na náměstka pro státní službu. Ve vyjádření pro Radiožurnál premiér zopakoval, že nesouhlasí s ústavní stížností, kterou Zeman kvůli služebnímu zákonu podal.

„Já jsem přesvědčen o tom, že není žádný důvod dávat ústavní stížnosti na zákon, který je plně v souladu s Ústavou a přináší významný pokrok směrem k posílení nestrannosti a odbornosti státní správy. Ten zákon je výsledkem kompromisu a dohody naprosté většiny parlamentních stran,“ zmínil Sobotka.

Zeman pojede v květnu do Moskvy na oslavy konce druhé světové války

Číst článek

Odlišný pohled Hradu a vlády se v poslední době projevil i v některých zahraničněpolitických otázkách. Sobotka se proto se Zemanem nedávno domluvil na častějších konzultacích za účasti ministrů zahraničí, obrany a šéfů obou komor Parlamentu.

„Miloš Zeman podle mého názoru dokonce možná ani v těch oficiálních jednáních neporušuje linii české zahraniční politiky, protože tam je často psaný přesný scénář těch rozhovorů. Ale to, co se nedá už zajistit, je to, že se Miloš Zeman nebude dopouštět skandálních výroků v rozhovorech pro média, a na to je skutečně jakýkoliv premiér nebo ministr krátký,“ poznamenal v této souvislosti politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

Asi nejhlasitější kritiky se hlava státu od ministerského předsedy před koncem roku dočkala kvůli opakovanému použití vulgarismů v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán nebo zpochybňování brutality zásahu proti demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989.

K obědu se podával bažantí vývar a dančí pečeně

Dnešní debata se ale podle všeho nesla v klidnější atmosféře. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka k ní lánští kuchaři předním politikům a jejich manželkám připravili zámeckou paštiku s lánským pečivem, po níž následoval bažantí vývar. Hlavním chodem byla daňčí pečeně se šťouchanými brambory, jako dezert hosté dostali vanilkovou zmrzlinu.

Prezidenta Zemana podobný slavnostní oběd čeká znovu příští týden, kdy se sejde s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

ČTK, mta, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme