Prezident poslal papeži zvací dopis. Chce, aby do Česka přijel na výročí vypálení Lidic

Prezident Miloš Zeman pozval v úterý papeže Františka na návštěvu České republiky u příležitosti výročí 75 let od vypálení Lidic v červnu letošního roku. Přítomnost Jeho Svatosti má podle dopisu přinést útěchu a zároveň být připomínkou „nepředvídaných aktů násilí“. Celé znění zvacího dopisu v pátek zveřejnil Hrad na svých webových stránkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Zeman zve papeže k 75. výročí tragické události, která podle zvacího dopisu „dodnes vzbuzuje v našich srdcích smutek a bolest ze smrtí a utrpení nevinných, ale také odpor ke zvůli, krutosti a nemilosrdnosti“. Dopis dále pokračuje ve výkladu historických souvislostí vypálení Lidic.

„Smutný osud Lidic je historickým traumatem, které si neseme po desetiletí v sobě. Nelze na něj zapomenout nejen z úcty k obětem, ale také proto, že věříme, že by měl sloužit jako varování,“ píše se v dopisu.

„I dnešní svět čelící, abych použil slova Vaší Svatosti, 'postupnému násilí různých druhů a úrovní, válkám v různých zemích a na různých kontinentech, terorismu, organizovanému zločinu a nepředvídatelným aktům násilí' má opět své 'Lidice'.“

Papežova přítomnost na pietní akci by měla přinést útěchu místu a naději všem, „kteří čelí útrapám dnešního světa“. Zároveň by mělo být připomínkou celému světu, že je odkaz lidických hrůz stále aktuální.

Zeman se se současným papežem setkal už v dubnu 2015 ve Vatikánu. V té době také prezident prohlašoval, že Jeho Svatost přijala jeho pozvání na Velehrad, ke němuž mělo dojít do konce jara 2018.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme