Prezident Potravinářské komory žádá dočasný zákaz dovozu polských potravin

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman žádá zákaz dovozu polských potravin. Stát podle něj nedokáže bránit dovážení závadných potravin z Polska. Měl by proto import zastavit do doby, než Poláci zlepší kontrolu kvality. Ministr zemědělství Petr Bendl už ale oznámil, že o plošném zákazu neuvažuje. K řešení problému podle něj postačí zvýšené kontroly a sankce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

u pokladny v supermarketu

u pokladny v supermarketu | Foto: Eva Odstrčilová

Polská prokuratura v Čenstochové už zjistila, jaký jed se dostal do cukrovinek. Byl to bromadiolon, který se používá k hubení hlodavců. Firma Magnolia pak zboží obsahující stopy jedu vyvezla i do České republiky.

„Myslím, že už je to systémové pochybení v Polsku. Kdyby to byl první případ, můžeme si povídat o tom, že je to náhoda. Ale toto je už asi třetí čtvrtý případ, od soli až po jed na krysy. A zdůvodnění, že posypová sůl není škodlivá, že jed na krysy nebyl v koncentraci, která neuškodí spotřebiteli, mi připadá děsivé a myslím si, že by české orgány s tím měly něco dělat,“ říká prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory ČR

V Polsku podle něj selhává systém dozorových orgánů, kontroly i systém dozoru kvality a bezpečnosti potravin.
Česká strana by se proto měla přestat bát a měla by zakázat dovoz polských potravin do doby, než se vše vyjasní a dokud polská strana nedoloží, že dozorové orgány fungují tak, jak by měly.

„Proč se tak zatím nestalo, to je otázka osobní statečnosti našich představitelů, třeba ministerstva zemědělství. Měli bychom se chovat úplně stejně jako Polsko a Slovensko v případě metanolové aféry, kdy do odstranění nedostatků a přijetí nápravných opatření zakázaly dovoz,“ tvrdí Toman. Jeho požadavek podporuje i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

„Já říkám ano, protože se domnívám, že skutečně naše orgány a státní činitelé postupují málo razantně. Bojí se, stejně jako se bojí přísnějších nařízení na odstranění možnosti dalšího vniku metanolu nebo toho černého prodeje,“ myslí si.

Ministerstvo o zákazu neuvažuje

Ministr zemědělství Petr Bendl ale nyní o zákazu dovozu polských potravin neuvažuje. Zákazem hrozil už loni v dubnu, kdy vypukla aféra s posypovou solí.

„Já bych o zákazu uvažoval v případě, že by porušovali mezinárodní legislativu. A v jednu chvíli už jsme byli tak daleko, že jsme jednali s evropským komisařem. Projednal jsem problematiku polské soli na jednání rady ministrů Evropské unie, což do té doby byl absolutní precedens. A i proto dnes možná Poláci plní ty dohody, informují nás a my máme šanci zasáhnout," tvrdí Bendl.

Teď Českému rozhlasu řekl, že k řešení problému postačí zvýšené kontroly a sankce:

Skandály s vadnými potravinami spotřebitele od levnějších výrobků neodrazují

Číst článek

„Český, německý ani rakouský ministr nemůže nařídit bez toho, aniž by k tomu měl legislativní oporu, zákaz dovozu jakýchkoli výrobků,“ říká Bendl a pokračuje:

„Ten tlak na konkurenční řetězce je takový, že oni hledají co možná nejlacinější výrobky a ty lidem nabízejí. Že lidé kupují co nejlacinější výrobky, tomu se není možné divit. Ten ekonomický tlak je veliký. Samozřejmě u těch nejlacinějších je často riziko, že nebudou zrovna nejkvalitnější.“

Stát podle Bendla nemá možnost ovlivnit to, co obchodní řetězce nakupují a nabízejí zákazníkům. Může maximálně zvýšit kontrolu. Lidé by prý proto ve vlastním zájmu měli kupovat víc výrobků domácího původu.

„Český potravinářský průmysl má ten hendikep, že potravinářské společnosti na západ od nás jsou zpravidla vlastníky řetězců, mají svoje takzvané odbytové organizace. U nás takovéto organizace nejsou. Český řetězec je v podstatě jen jeden. Jinak jsou všechny zahraniční a my neumíme ovlivnit, co prodávají. Ten tlak se snažíme zvedat,“ vysvětluje ministr.

Česko aféry s potravinami zbytečně ‚politizuje‘, tvrdí Poláci

Číst článek

Že je hlavním problémem cena, potvrzuje i Miroslav Toman. „Záleží na spotřebitelích a na řetězcích, které sem dováží. Spotřebitel by měl v první řadě kupovat kvalitní české výrobky, které jsou pod kontrolou dozorových orgánů – a to od výroby až po prodej, kdežto dovozové výrobky se kontrolují namátkově pouze v řetězcích, jako to bylo teď,“ popisuje Toman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvalitu polských potravin obhajoval Maciej Ruczaj z Polského institutu v Praze

Potravinářská komora se podle něj snaží dělat českým výrobkům podporu. Jejich kvalita by měla odpovídat ceně. Snažíme se diskutovat s řetězci, aby jejich marže nebyly přehnané od 80 do 200 procent, ale pohybovaly se v rozumné míře. Snažíme se propagovat společně s ministerstvem zemědělství Klasu, tedy české kvalitní výrobky, regionální výrobky a tak dále,“ vypočítává Toman.

Maciej Ruczaj z Polského institutu v Praze pověst polských potravin v Česku hájí. „Polsko je potravinářská velmoc, naprosto potravinově samostatná. Navíc po vstupu do Evropské unie dokázalo ovládnout celou řadu okolních trhů,“ říká Ruczaj a dodává:

„Samozřejmě že v tom objemu se najdou lidé, kteří jsou nepoctiví, a výrobky, které jsou špatné. Nikde ale ta situace není vyhrocena tak jako v Česku. Možná bychom se měli zeptat, jestli problém není trochu na straně českých dodavatelů a spotřebitelů, a preference ceny před kvalitou.“

Vývoj dovozu potravin a živých hospodářských zvířat z Polska do ČR | Foto: ČTK

Jakub Šídlo, Nikola Bojčev, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme