Prezident předal vyznamenání a upozornil na společenský neklid

Prezident Václav Klaus předal na Pražském hradě státní vyznamenání u příležitosti vzniku samostatného Československého státu. Ve svém tradičním projevu zdůraznil důležitost tradičních hodnot. Zároveň upozornil na společenský neklid, který je zřetelný a neustále narůstá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při projevu ve Vladislavském sále 28. 10. 2011

Prezident Václav Klaus při projevu ve Vladislavském sále 28. 10. 2011 | Zdroj: ČTK

„Nedůvěra jedněch společenských skupin vůči druhým je poměrně vysoká. To se týká nejrůzněji vymezených většin a menšin vůči sobě navzájem. To se týká politických stran, politiků a občanů, cílených, koncentrovaných zájmových skupin vůči většinové neorganizované společnosti,“ řekl Václav Klaus.

Řád Bílého lva byl propůjčen hrdinům z druhé světové války, kteří byli pronásledováni komunistickým režimem – generálovi Mikulášovi Končickému, plukovníkovi Janu Velíkovi a plukovníkovi Václavu Djačukovi.

„Výborně, skutečně příjemně. Vyznamenání si strašně vážím a budu na to velice rád vzpomínat. Je to moje nejvyšší vyznamenání,“ pochvaloval si ceremoniál plukovník Velík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jazzový klavírista Emil Viklický považuje medaili za ocenění celému jazzu

Medaili Za zásluhy obdrželi mimo jiné kreslíř Vladimír Renčín, překladatel Martin Hilský, zakladatel Černého divadla Jiří Srnec či jazzman Emil Viklický.

„Ty emoce jsou velké, je to pocta i pro jazzovou muziku. Mně samozřejmě vytanul na mysli Karel Velebný, otec českého moderního jazzu. Ale já více než 20 let už nedělám jenom jazz, dělám tu soudobou muziku,“ řekl Radiožurnálu Emil Viklický.

Propůjčená státní vyznamenání:
brigádní generál ve výslužbě Mikuláš Končický (Řád Bílého lva)
plukovník ve výslužbě Jan Velík (Řád Bílého lva)
plukovník ve výslužbě Václav Djačuk (Řád Bílého lva)
PhDr. Dagmar Lieblová (Řád Tomáše Garrigua Masaryka)
Vladimír Lopaťuk (Řád Tomáše Garrigua Masaryka)
Karel Páral (Řád Tomáše Garrigua Masaryka)
Anna Magdalena Schwarzová (Řád Tomáše Garrigua Masaryka)
Ladislav Suchomel (Řád Tomáše Garrigua Masaryka)
Ing. František Suchý (Řád Tomáše Garrigua Masaryka)
Marie Škarecká (Řád Tomáše Garrigua Masaryka)

Udělená státní vyznamenání:

David Sukač (medaile Za hrdinství)
prof. MUDr. Jan Černý, CSc. (medaile Za zásluhy)
Ing. Zbyněk Frolík (medaile Za zásluhy)
prof. PhDr. Martin Hilský, CSc. (medaile Za zásluhy)
prof. Dr. Jan Kruliš-Randa (medaile Za zásluhy)
Dr. Jiří Kukla (medaile Za zásluhy)
prof. PhDr. Petr Piťha, CSc. (medaile Za zásluhy)
Jiří Raška (medaile Za zásluhy)
Vladimír Renčín (medaile Za zásluhy)
Jiří Srnec (medaile Za zásluhy)
Emil Viklický (medaile Za zásluhy)

Martin Hilský obdržel za své vědecké a překladatelské dílo – především za překlady Shakespearových her – už řadu ocenění. Nejvýznamnější je zřejmě jmenování čestným členem Řádu Britského impéria za zásluhy o šíření anglické literatury v České republice od královny Alžběty II.

„Je to něco úplně jiného, tamto je sportovní vyznamenání, tohle je víceméně velká společenská událost. K panu prezidentovi se jen tak někdo nedostane. Je to velká čest, jsem nesmírně rád, takže pro mě je to zážitek nadosmrti,“ srovnává Jiří Raška olympijskou medaili a prezidentovo vyznamenání.

Medaili za hrdinství prezident udělil Davidu Sukačovi, mladíkovi, který loni pomohl kamarádovi tonoucímu v řece Ostravici. Chlapce zachránil, tehdy šestnáctilý Sukač však byl stržen vodním vírem a utonul.

Prezident vyznamenal celkem 21 mužů a žen. Nejstarším vyznamenáním je Řád Bílého lva, který se uděluje už od roku 1922. Byl určen osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo. V současné podobě se řád uděluje od roku 1994.

Lucie Maňourová, Eva Presová, Jana Kovandová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme