Prezident přijal demisi Babišovy vlády. Fialu by podle Mynáře mohl jmenovat premiérem ‚v řádu týdnů‘

Prezident Miloš Zeman přijal ve čtvrtek 11. listopadu demisi vlády Andreje Babiše (ANO) a prozatímně ji pověřil výkonem funkce do doby, než bude jmenován kabinet nový. Na svém twitteru to oznámil mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Babišův menšinový kabinet ANO a ČSSD schválil a odeslal svou demisi ve čtvrtek ráno. Původně ji chtěl Babiš odevzdat osobně, ale nemocnice mu neudělila výjimku k návštěvě. Odeslal ji proto písemně.

Praha (Aktualizováno: 16:44 11. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš

Prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová/René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve čtvrtek dne 11. listopadu 2021 podle čl. 73 odst. 3 ústavního zákona č. 1/1999 Sb., Ústava České republiky, demisi vlády a pověřil ji vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády,“ napsal Ovčáček.

Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman přijal ve čtvrtek dne 11. listopadu 2021 podle čl. 73 odst. 3 ústavního zákona č. 1/1999 Sb., Ústava České republiky, demisi vlády a pověřil ji vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády.

16:06 – 11. 11. 2021

4 79

Petra Fialu z ODS by premiérem mohl Zeman jmenovat v řádu týdnů, jak ve čtvrtek novinářům řekl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

Jmenování by se podle něj konalo v Lánech, vyžaduje ale to, aby byl prezident propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN).

Vláda odsouhlasila demisi, oznámil premiér Babiš. Prezidenta Zemana o tom informoval dopisem

Číst článek

Zeman je v ÚVN měsíc, 4. listopadu byl přeložen z jednotky intenzivní péče, od pondělí 15. listopadu by měl být na běžném oddělení, což mu umožní také přijímat návštěvy.

„Pan prezident chce rozhovor s panem Fialou, rád by se scházel i s adepty na ministry,“ řekl Mynář poté, co vypovídal na policii k okolnostem Zemanovy hospitalizace. Bude na další domluvě, kdy se schůzky uskuteční, doplnil.

Andrej Babiš zároveň ve čtvrtek v rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že by si Miloš Zeman přál jeho kandidaturu v příštích prezidentských volbách.

Na otázku, zda se bude o nejvyšší ústavní funkci ucházet odpověděl, že musí rozhodnout hnutí ANO. Sám se chce nyní soustředit na opoziční roli v Poslanecké sněmovně, konsolidovat hnutí, které založil, a například definovat stínovou vládu.

voj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme