Prezident probíral s odborníky problém klecových lůžek

Zrušit či nezrušit takzvaná klecová lůžka? Kvůli tomuto problému si pozval prezident Václav Klaus na Pražský hrad přední odborníky českého zdravotnictví. Případ otevřel kritický dopis britské spisovatelky Joanne Rowlingové. Kvůli dopisu nařídil ministr zdravotnictví Josef Kubinyi zrušení těchto lůžek, za což si vysloužil prezidentovo pokárání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klaus s psychiatry | Foto: Marta Myšková

Prezident po jeden a půl hodinovém jednání s osmi předními českými specialisty zdůraznil shodu, ke které odborníci došli: k používání klecových lůžek u pacientů v psychiatrických léčebnách by se neměly vyslovovat zjednodušené závěry.

"Debata o těch či oněch typech lůžek opravdu není soubojem dobra a zla, který se tak snadno dá řešit v pohádkách pro děti," uvedl prezident. Důraz by měl být podle prezidenta kladen na metody zacházení s pacienty. Jak dodal, zejména bychom se na základě neúplných informací neměli nechat peskovat ze světa.

Zájem vyprovokovala před měsícem v Británii reportáž o ústavu v Rábech na Pardubicku, podle níž zde většinu času v "klecích" tráví i děti. Tento týden se proti klecovým postelím v ČR postavila britská autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová, která si stěžovala dopisem prezidentovi a premiérovi.

Za používání klecových lůžek v psychiatrických léčebnách a ústavech sociální péče si Česko v minulosti vysloužilo kritiku i od mezinárodních institucí či organizace Amnesty International.Ve své poslední výroční zprávě vydané v květnu AI uvádí, že zmíněná praxe je nejen krutá, nelidská a ponižující, ale i v rozporu s mezinárodním právem.

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi přikázal ředitelům léčeben den poté, co prezident a premiér dopis od Rowlingové obdrželi, okamžitě zrušit postele s mříží a do konce roku i se sítí. Vysloužil si tak Klausovo pokárání. Prezident doufá, že debata o psychiatrii a používání omezovacích prostředků bude dál pokračovat "seriózním a vážným způsobem bez překotných, líbivých, populistických gest a akcí".

I podle profesorky Soni Nevšímalové z neurologické kliniky lékařské fakulty Univerzity Karlovy je problém klecových lůžek nadhodnocen a zahraniční odezvy ukazují, že ne všechna fakta ze zahraničí jsou pravdivá. Klecová lůžka tvoří podle Nevšímalové jen necelé jedno procento všech lůžek v českých léčebnách a ústavech.

Profesora Cyril Hešl z Psychiatrického centra v Praze nicméně poukazuje na to, že medializace této věci je ve prospěch pacientů. "Pomohlo to osvětlit některé aspekty toho, co znamená léčba proti své vůli, co znamená nedostatek personálu v těchto zařízeních, jestli není možný posun do komunitní péče, a to je něco, o co česká psychiatrie usiluje posledních deset let a nikdo na to neslyšel do chvíle, než se objevil dopis paní Rowlingové."

České léčebny mají nyní asi stovku převážně síťových lůžek, v sociálních ústavech je kolem 650 klecových postelí. Užití omezovacích prostředků nejspíš od ledna upraví zákon, podle něhož bude možné jen v ohrožení zdraví či života.

Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme