Prezident prý hledá náhradu za Mynáře, který stále nemá prověrku. Kancléř to popírá

Hradní kancléř Vratislav Mynář nemá ani po roce bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Podle Mladé fronty Dnes to prezidentovi Miloši Zemanovi začíná vadit a hledá za něj náhradu. Mynář to ale odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář požádal o prověrku

Kancléř Vratislav Mynář požádal o prověrku | Foto: Filip Jandourek

„Jestli za mnou stojí, nebo nestojí, takhle my se nebavíme. My se bavíme o úkolech, o práci, kterou každodenně pan prezident vyžaduje od postu kancléře, o tom se bavíme každý den. Není pravdou, že bychom se zabývali tím, jestli už mám prověrku, nemám prověrku a jestli mě má radši, nebo nemá radši. Takhle my nepracujeme,“ říká Mynář.

Kancléř požádal o prověrku loni v prosinci poté, co mu prezident řekl, že bez osvědčení ve funkci do několika měsíců skončí. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) Mynářovi prověrku stále nedal. K probíhajícímu šetření se ovšem úřad vyjadřovat nemůže, protože by tím porušil zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnostních prověrkách mluvili prezidentův kancléř Vratislav Mynář a bezpečnostní poradce Andor Šándor

Absence bezpečnostní prověrky prý Mynářovi práci kancléře nijak nekomplikuje.

„Opakuji poněkolikáté, že neexistují žádný zákon ani žádná norma k tomu, aby kterýkoliv kancléř prezidenta republiky měl tuto prověrku. Ale nechal jsem se medií dotlačit k tomu, že jsem podal žádost. Nemám s tím žádný problém,“ tvrdí.

Problém prý nepředstavuje ani nadcházející summit prezidentů visegrádské čtyřky na Pražském hradě. Tématem schůzky totiž má být zejména dopravní infrastruktura v Evropě.

„I v momentě, kdy budu mít bezpečnostní prověrku, pakliže ji dostanu, a bude nějaké téma, které se bude týkat bezpečnosti, tak i když tam budu moci na základě prověrky být, tak u toho jednání stejně být nechci, protože nechci být papežštější než papež. Na to má pan prezident odborníky v týmu svých poradců,“ dodává Mynář.

"Poměrně dlouhý proces"

Podle bezpečnostního poradce Andora Šándora není až tak neobvyklé, že Národní bezpečnostní úřad o prověrce dosud nerozhodl. Proces je prý ze zákona poměrně dlouhý, NBÚ navíc může požadovat doplňující informace.

„Délka prověrky záleží na tom, co před tím, než se o bezpečnostní prověrku požádalo, (Mynář) dělal, jak dlouhý a pestrý má osobní či pracovní život,“ vysvětluje.

Šándor si každopádně myslí, že hradní kancléř by bezpečnostní prověrku mít měl: „Pod ním jsou lidé, kteří pracují se zpravodajskými informacemi i s jinými utajovanými informacemi, a pokud by je měl kancléř řídit, tak by měl samozřejmě vědět, co ti lidé dělají. Alespoň tak já nazírám na výkon funkce jakéhokoliv vedoucího manažera.“

Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme