Prezident republiky odmítl usnesení předsednictva ČSSD

Prezident Václav Klaus kritizoval páteční usnesení předsednictva ČSSD, ve kterém se vedení strany omluvilo za nerozhodnost a nejednotu sociálních demokratů při volbě prezidenta republiky v roce 2003.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Václav Klaus označil toto usnesení v naší polistopadové historii za bezprecedentní útok na hlavu státu. Předsednictvo Lidového domu v pátek mimo jiné uvedlo, že ČSSD bude zásadně čelit snahám prezidenta České republiky nepřijatelně ovlivňovat směřování státu a nepřipustí, aby při příští volbě prezidenta znovu opakovala nerozhodnost a nejednotu, za které se občanům omlouvá.

"Žádná, ani vládnoucí politická strana nemá jakékoliv oprávnění k takovýmto arbitrárním a autoritativním výrokům týkajícím se prezidenta republiky. Prezident není ze své funkce odpovědný vedení ČSSD. Postupoval a postupuje v souladu s Ústavou. Byl zvolen parlamentní většinou napříč politickými stranami. Podle tohoto mandátu jedná a bude jednat i nadále," tlumočil postoj prezidenta mluvčí Hradu Petr Hájek.

Volební lídr Lidového domu Paroubek však nešetřil prezidenta Klause ani v sobotu při svém projevu na Ústředním výkonném výboru ČSSD. "Nejsme oportunisté, kteří se skloní, když má někdo 70 procent důvěry," řekl premiér. Při prezidentské volbě, za níž se ČSSD veřejnosti omluvila, selhala podle něj celá tehdejší elita strany. Příště už se to nesmí a nebude opakovat, předjímal Paroubek.

Mediální přestřelky s premiérem Jiřím Paroubkem prezidenta netěší. Jak řekl 13. srpna v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, očekával, že půjde o klidný vzájemný vztah. Nepovažuje za nejlepší, že premiér nasadil velmi rychle jiný tón. Podle prezidenta to není dobré pro nikoho.

Václav Klaus se setkal za svou téměř půlku funkčního období už s třetím premiérem. Jiří Paroubek je podle něj po Vladimíru Špidlovi a Stanislavu Grossovi nejvýraznějším představitelem jistého druhu politiky. Větší dynamiku v práci jeho vlády ale prezident nevidí.

"Dnešní předseda vlády vzhledem k jisté novinářsko-mediální hyperaktivitě lépe zvládá o všem možném informovat, než zvládali jeho dva předchůdci. Takže může vznikat dojem, že se více věcí dělá. Kdybych se na to díval podle jakýchkoliv měřitelných kritérií, tak bych řekl, že se více nedělá, ale o kousek více se o tom mluví," vyjádřil se v srpnu pro Český rozhlas prezident Klaus.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme