Prezident rozčarován způsobem odchodu J. Tvrdíka z vlády

Prezidentu republiky Václavu Klausovi se nelíbí způsob odchodu Jaroslava Tvrdíka z postu ministra obrany. Přestože se ještě v pátek ráno po schůzce s premiérem hodlal Tvrdík vrátit do ministerstva, večer podal znovu demisi. Rozčarování nad způsobem vyslovil novinářům Václav Klaus v Petrohradu, kde se účastní oslav 300. založení města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík | Foto: Otto Ballon Mierny

"Podávání demise není hříčka, podávání demise není žertík, podávání demise je ústavní krok a myslím, že s ním plýtvat a dělat krok tam onam není správné a to si musí každý ministr rozmyslet zásadním způsobem," připomněl Václav Klaus.

Prezident současně uvedl, že měl pro některé Tvrdíkovy kroky pochopení. "Já si myslím, že on byl zatím nejvýraznějším ministrem obrany v krátké historii České republiky. Myslím, že se o leccos zasloužil." Preident ale také vyjádřil pochybnosti, zda byl Tvrdík pevně rozhodnut z vlády odejít. "Toto já prostě neberu a takhle se to dělat nemá," poznamenal Václav Klaus.

O ministrově demisi rozhodne prezident až po svém návratu z Petrohradu. Klaus ale s Tvrdíkem hovořil ještě v pátek krátce před odletem do Ruska. Hovořil s ním na letišti a doporučil mu, aby si vybral - buď opustí vládu, nebo sliby, které dal voličům.

Podle Ústavy členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády. Právo rozhodnout o přijetí demise má pouze prezident. Podle odborníků na ústavní právo může premiér pouze konstatovat, že s rezignací nesouhlasí. Rozhodnutí o tom, jestli rezignace bude přijata, náleží prezidentovi.

Vedle postu šéfa resortu obrany složí Tvrdík také navíc poslanecký mandát a vzdá se funkce ve vedení sociální demokracie. Ve sněmovně by ho měl nahradit bývalý mnohaletý poslanec Zdeněk Jičínský. Pokud odmítne, bude na řadě exposlankyně Jana Volfová.

V diskusním pořadu České televize Špona ministr Tvrdík naznačil, že se o chystaných škrtech v armádním rozpočtu dozvěděl až z médií.

Nástupce za Jaroslava Tvrdíka premiér Vladimír Špidla už vybírá. Podle neoficiálních informací by jedním z kandidátů na uvolněný post mohl být i moravskoslezský poslanec ČSSD Radim Turek. Ten svou možnou nominaci na funkci ministra obrany nevyloučil. Informace o spojení svého jména s funkcí ministra prý zaslechl už ve čtvrtek, tedy v době, kdy Tvrdík podal demisi poprvé. K možné Turkově nominaci se ale premiér Špidla odmítl vyjádřit.

Sám ministr by si přál, aby se jeho nástupcem stal někdo z trojice jeho náměstků Miroslav Kostelka, Jaroslav Škopek nebo Jan Váňa. Všichni tři jsou bývalí vojáci, na ministerstvu ale působí jako civilisté.

Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme