Prezident s ombudsmanem mluvili mimo jiné o situaci v ústavech. Není zlá, shodli se

Především o situaci v dětských domovech nebo detenčních ústavech dnes hovořili veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský s prezidentem Václavem Klausem. Shodli se na tom, že pracovníci kanceláře ombudsmana nezjistili v tomto ohledu žádné alarmující skutečnosti, i když určité věci k nápravě se najdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus s ombudsmanem Pavlem Varvařovským | Zdroj: ČTK

Ombudsman míří na Pražský Hrad každoročně, aby hlavě státu předal souhrnnou zprávu o své činnosti. Tuto tradici založil Otakar Motejl.

„Předal jsem panu prezidentovi stejně jako vloni naši výroční zprávu. Řekl jsem mu, že tentokrát je útlejší, ne protože bychom nepracovali, ale že jsme se omezili na to nejdůležitější,“ řekl Radiožurnálu nynější ombudsman po přibližně hodinovém setkání s hlavou státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ombudsman Pavel Varvařovským popsal v Ozvěnách dne schůzku s prezidentem Václavem Klausem

Klaus se podle Varvařovského mimo jiné ptal, jak byl úřad ombudsmana úspěšný ve svých legislativních doporučeních.

„Pochválil jsem se, že docela ano a že letos ta legislativní opatření jsou hned na začátku, že je jich sedm, a pan prezident se o některá zajímal víc,“ popsal ombudsman další průběh schůzky.

Konkrétně přišla řeč například na zkušenosti kanceláře ombudsmana a jeho týmu z návštěv v místech, jako jsou detenční ústavy, psychiatrické ústavy, dětské domovy a podobně.

„Říkal, že i sám má zkušenost, když jezdí po republice, s návštěvou těchto míst, a ptal se, jestli zjišťujeme nějaká hrubá porušení, tak jsem ho ujistil, že ne. Samozřejmě je sem tam něco, co nám vadí i místy velmi, ale myslím, že situace na tomto poli je docela korektní a že se to lepší,“ uvedl Varvařovský.

S prezidentem se podělili i o zkušenosti a své názory na problémy, se kterými se lidé písemně obracejí nejen na ombudsmana, ale i na Kancelář prezidenta republiky. "To má u nás daleko delší tradici než ombudsman, takže mi zase dal na oplátku zprávu o tom, co tento velmi malý proti nám tým lidí dostává každý rok za stížnosti,“ dodal Varvařovský.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme