Prezident se ptá Ústavního soudu na soulad mezi českou a evropskou konstitucí

Na Ústavní soud se kvůli euroústavě obrací prezident republiky Václav Klaus. Ptá se ho, zda je evropská norma v souladu s ústavou českou. Žádost o vyjádření poslal v dopise šéfovi soudu Pavlu Rychetskému. Chce od něj znát odpověď na otázku, zda ratifikaci evropské ústavy mají předcházet změny české ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Znění dopisu Václava Klause předsedovi Ústavního soudu České republiky Pavlu Rychetskému:

Vážený pane předsedo, dne 29. října loňského roku byla v Římě za Českou republiku podepsána Smlouva o Ústavě pro Evropu. Tím byla tato mezinárodní smlouva v souladu s článkem 63 odst. 1 písm. b) Ústavy jménem České republiky sjednána, a současně tedy začal i proces její ratifikace.

Tuto tak zvanou Evropskou ústavu, která z hlediska naší ústavnosti jistě patří k mezinárodním smlouvám uvedeným v článku 10a Ústavy, považuji z hlediska dalšího vývoje české státnosti za vůbec nejvýznamnější mezinárodní smlouvu od vzniku samostatné České republiky.

To, že mnou prováděná ratifikace je podmíněna ústavně předepsaným souhlasem, mne vede k otázce, zda mnou eventuálně ratifikovaná mezinárodní smlouva bude v souladu s Ústavou České republiky. V tomto případě, který je svým dopadem zcela výjimečný, Vás proto žádám o vyjádření, zda podle názoru Ústavního soudu je možné ratifikaci provést, nebo zda jí mají předcházet změny platné Ústavy, které jednoznačně vyloučí vzájemný rozpor obou dokumentů.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme