Prezident se sejde s Valachovou. Chce vědět, jak bude řídit ministerstvo školství

Kandidátka na ministryni školství Kateřina Valachová se dnes sejde s prezidentem Milošem Zemanem. Proberou její vizi resortu školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová, kandidátka na ministryni školství | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Osmatřicetiletou náměstkyni ministra pro lidská práva a legislativu navrhl do čela rezortu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Prezident Miloš Zeman s Valachovou chce mluvit o budoucnosti ministerstva ještě před tím, než ji jmenuje. S kandidáty na ministry se schází tradičně.

"Pan prezident se bude zajímat o koncepci sektoru. Jak chce paní Vlachová přistoupit k funkci ministryně školství. Bude se také zajímat, jakým způsobem chce navázat na svého předchůdce pana Marcela Chládka. Dá se také předpokládat, že tématem bude i učňovské školství a inkluze ve vzdělávání,“ přiblížil obsah schůzky hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Valachová by měla v čele ministerstva nahradit Marcela Chládka (ČSSD), kterého se rozhodl premiér odvolat z funkce poté, co Mladá fronta Dnes přinesla informace o údajné Chládkově šikaně vůči podřízeným. Prezident Sobotkovi vyhověl a Chládka odvolal.

„Budu samozřejmě pokračovat v navyšování platů pedagogických a nepedagogických pracovníků. Tady bych si dovolila avizovat, že v žádném případě nedovolím, že aby tyto prostředky byly zkráceny na úkor zajištění výkonu v rámci regionálního školství. Z tohoto požadavku neustoupím,“ popsala své priority Valachová krátce po oznámení nominace.

Za svůj první úkol označila také vyjednání vyššího rozpočtu pro školství - a to až o pět miliard korun. Premiér po ní chce třeba větší podporu technickým oborům. Měla by také dořešit financování sportu.

Ministerstvo školství vede zatím místo odvolaného Marcela Chládka ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka doufá, že prezident jmenuje kandidátku brzy. Protahování nečeká. Hrad zatím termín jmenování neoznámil.

Kateřina Valachová | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, Lenka Krejcarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme