Prezident se sešel s hejtmany. Ocenil jejich přínos během krizí, vyzval ke slušným kampaním do voleb
Práce, kterou hejtmani dělají, je mimořádně důležitá, její význam se projevuje v obdobích, kdy se nedaří nebo je nějaká krize. Prezident Petr Pavel to v pondělí řekl na Pražském hradě při přijetí hejtmanů a pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS). Současná Asociace krajů čelila výzvám, které předtím hejtmani nezažili, řekl její šéf a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Zmínil covidovou či uprchlickou krizi.
Pavel před hejtmany apeloval na věcnou a slušnou kampaň před krajskými a senátními volbami. Bylo by podle něho dobré v ní upírat pozornost právě na situaci v krajích, nedělat z nich referendum o vládě a celostátních záležitostech.
Prezident považoval za vhodné hejtmanům poděkovat za práci v končícím volebním období, ať už usilují o obhajobu mandátu, nebo ne. „Určitě nesdílím názor, že by kraje byly zbytečné, nebo že byste na krajích neměli co dělat,“ poznamenal.
„Práce, kterou děláte, je mimořádně důležitá a její význam se projevuje právě v obdobích, kdy se nedaří nebo je nějaká krize,“ doplnil.
Vyznejte se v předvolebních koalicích. Vládní strany z nich těží už čtyři roky, názor na ně změnili i v SPD
Číst článek
Pavel v prvním roce ve funkci absolvoval cesty do všech krajů. V červenci uvedl, že návštěvy analyzuje a k některým tématům chce pořádat kulaté stoly. Jde například o sociální vyloučení, vzdělávání a energetiku. Učinil tak už při posledních cestách do Ústeckého a Karlovarského kraje.
Při pondělním setkání hejtmanům poděkoval za otevřenost a vstřícnost. Díky návštěvám si udělal hlubší obrázek o řadě problémů. Zároveň ale pro něj měly velice pozitivní náboj, neboť mnoho lidí podle něj nevidí život v Česku vůbec pesimisticky.
Také hejtmani podle Kuby návštěvy ocenili. Je pro ně důležité mít za prezidenta partnera, kterému je možné vysvětlit, proč kraje vidí některé věci třeba jinak než vláda. Pondělního jednání se nezúčastnili hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS) a moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO).
Členové Asociace krajů v tomto funkčním období podle Kuby zažili asi nejvíc krizových štábů, ať už kvůli koronavirové krizi, očkování proti covidu nebo válce na Ukrajině a ubytovávání uprchlíků. Kuba si váží schopnosti hledání kompromisu, přestože hejtmani pocházejí z různých politických stran a hnutí.
Pardubický hejtman Martin Netolický (SOCDEM) před setkáním ocenil, že prezident schůzku s hejtmany, z nichž někteří funkce v nadcházejících volbách obhajovat nebudou, svolal. „Je dobré, že se setkáme na konci mandátu,“ uvedl.
Po schůzce řekl, že by byl rád, kdyby se podobné setkání stalo tradicí jako důstojná tečka za mandáty. V neoficiální části podle něj dnes účastníci s prezidentem debatovali o změnách v přerozdělování daní mezi kraje a obce a také o zkušenostech regionů s inovačními centry.
Pavel na síti X po jednání uvedl, že kraje hrají klíčovou roli při správě a rozvoji regionů, poskytují důležité veřejné služby a podporují ekonomický růst a zaměstnanost. Přispívají také k ochraně kulturního dědictví a udržování místních tradic. „Významně tak posilují identitu a sounáležitost obyvatel v regionech,“ dodal prezident.
Krajské volby se uskuteční 20. a 21. září společně s prvním kolem senátních voleb v některých obvodech. Obhájit v nich chce své funkce většina z 13 hejtmanů. Do voleb už nejde ústecký hejtman Jan Schiller (ANO).
Krajskými zastupiteli chce letos být přes 8 280 kandidátů. Je to méně než při minulých volbách před čtyřmi lety, kdy jich bylo zhruba o 1 500 víc. Kandidáty navrhlo 76 politických stran a hnutí, o devět více než v roce 2020.
Mezi nominovanými jsou ale také zástupci dalších deseti stran a hnutí. Celkem tedy jsou na kandidátních listinách spolu s nestraníky zástupci 87 stran a hnutí, při minulých volbách jich bylo 91.