Prezident si pozval Grosse na Hrad kvůli odposlechům

Prezident republiky Václav Klaus chce o situaci kolem policejních odposlechů mluvit po ministru vnitra i s premiérem Stanislavem Grossem. Pozval si ho proto dnes na Pražský hrad. Podle prezidentova mluvčího Petra Hájka by měli jednat také o tom, jak nastolit v policejní praxi týkající se odposlechů "normální poměry". Premiér soudí, že taková opatření nejsou nutná, setkání s prezidentem však považuje za významné pro zklidnění situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Hrad se o věc začal zajímat poté, co se objevily dohady o odposleších šéfa ODS Mirka Topolánka v souvislosti s případem údajného uplácení poslance US-DEU Zdeňka Kořistky.

Klaus chce přesně vědět, jak jsou občané v Česku před případnými nepovolenými odposlechy svých telefonů chráněni. "Odposlechy a jejich praxe musí být v demokratickém státě naprosto transparentní a jasné. Jde o to zjistit, zda taková praxe je, nebo není. Pokud není, tak věc je velmi vážná," řekl Radiožurnálu prezidentův mluvčí Hájek.

Dění kolem odposlechů označuje prezident Klaus za skandální. V pátek požádal ministra vnitra Františka Bublana, aby zvážil odvolání policejního prezidenta Jiřího Koláře. Podle prezidenta problém policejních odposlechů zlehčuje. Kolář sám rezignovat zřejmě nehodlá. Premiér Stanislav Gross v neděli prohlásil, že Kolář nyní "spíše neodejde".

V sobotu se objevila informace, že policie mohla odposlouchávat i samotného Klause, protože monitorovala hovory jeho dlouholetého přítele Ranka Peciče. Pražské vrchní státní zastupitelství ale v pondělí odposlechy hlavy státu vyloučilo. Podle mluvčí zastupitelství Ireny Zadražilové byl odposloucháván pouze telefon podnikatele.

Gross sice neví, v čem je současná situace nenormální, přesto si myslí, že setkání s prezidentem bude mít význam pro zklidnění situace. "Tento stav je nenormální pouze v tom, že se dělá hysterie a kauza z věcí, které se v normálně fungujícím státě berou jako součást činnosti nezávislých justičních orgánů a orgánů činných v trestním řízení," uvedl Gross.

Premiér připomněl, že na pravidelných schůzkách s Klausem se dohodli už před časem, a dnešní setkání proto nepovažuje za mimořádné. S hlavou státu chce hovořit i o jiných tématech, například o podpisu evropské ústavní smlouvy a následném referendu, státním rozpočtu, čtyřletém fungování krajů a některých reformách.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme