Prezident stále čeká na vyjádření ČSSD k řešení vládní krize
Prezident Václav Klaus by měl dnes dostat odpověď na otázku, jestli je pro ČSSD platná dohoda o vytvoření nové vlády s lidovci a unionisty. Dohodu uzavřely tři strany bývalé koalice minulý týden, vedení sociálních demokratů ji ale následně neschválilo. Prezident chce vědět, jestli jednání o novém kabinetu zkrachovalo. Zatímco KDU-ČSL a Unie svobody trvají na tom, že dohoda je pro ně platná, ČSSD se zatím oficiálně nevyjádřila. Odpověď pošle premiér Stanislav Gross hlavě státu dnes, zřejmě po ranním jednání grémia své strany. Funkcí místopředsedů KDU-ČSL se ráno vzdali Libor Ambrozek a Milan Šimonovský. Chtějí tak přispět k tomu, aby ČSSD čtvrteční dohodu přijala.
Stanislav Gross už dříve řekl, že na stole je stále návrh ČSSD na proevropskou většinovou vládu, v pořadí je také varianta menšinové vlády - tu prý ale neupřednostňuje. "Rozhodně to není něco, co bych preferoval. Pokud se však ukáže cesta, kterou navrhujeme, neschůdná, tak je to jedna z reálných alternativ," uvedl premiér a šéf sociálních demokratů.
Podle šéfa Poslaneckého sněmovny, sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka je možné další jednání s bývalými koaličními partnery. Lidovci ale musejí ustoupit. "Pokud KDU- ČSL není ochotna nebo schopna přijmout nějaký ústupek vůči té dohodě, k tomu návrhu, který vznikl minulý týden ve čtvrtek v noci, pak platí, že ten pokus o dohodu ztroskotal."
Podle místopředsedy nejsilnější vládní strany, ministra Jiřího Paroubka dohoda z minulého týdne platná není. "Já si myslím, že to hlavní poselství panu prezidentovi by mělo být, že sociální demokracie je připravena jednat a dohodnout se na dohodě, která je přijatelná pro všechny, tedy i pro ni," uvedl před jednáním grémia ČSSD.
Prezident Václav Klaus od premiéra Stanislava Grosse neočekává, že teď bude odvolávat ministry, kteří už sami podali demisi. Místo toho od něj žádá jasnou odpověď na svůj dotaz, jestli pro Grossovu stranu platí závěr ze čtvrteční schůzky, kde se měli vyjednavači stran bývalé vládní koalice domluvit na další společné vládě, či zda jednání definitivně zkrachovala.
Prezident vidí jen dvě varianty, jak ven ze současné krize. Strany bývalé koalice se buď dohodnou na dalším vládnutí, anebo přijdou na řadu předčasné volby. Třetí možnost - menšinovou vládu bez předem dohodnuté podpory - neumožní.
Původní dohoda, uzavřená v noci ze středy na čtvrtek, počítala s tím, že v kabinetu opět budou i místopředsedové KDU-ČSL Libor Ambrozek a Milan Šimonovský. Řada sociálních demokratů měla pocit, že v tomto bodě jejich vyjednávači lidovcům příliš ustoupili. Ambrozek a Šimonovský se ale dnes ráno funkcí místopředsedů KDU-ČSL vzdali. Chtějí tak přispět k tomu, aby ČSSD dohodu přijala.
Oficiální stanovisko ČSSD očekávají i lidovci
Také lidovci čekají na oficiální stanovisko ČSSD ke čtvrteční dohodě. Zatím podle místopředsedy Jana Kasala není možné mluvit o dalším možném vyjednávání. "Prosté sdělení, že poslanecký klub ČSSD a předsednictvo je proti, nedává žádnou možnost postavit se k tomu nějakým způsobem, protože nevíme, jestli je proti dohodě jako celku nebo proti jednotlivostem. Také čekáme na nějaké stanovisko, které by pro nás mohlo být podkladem po naše úvahy, co dál," řekl Kasal.
Jan Kasal zatím nechce říct, jestli by lidovci byli ochotni k nějakým ústupkům. Podle něj musejí nejprve stejně jako prezident vědět, jak se ČSSD staví ke čtvrteční dohodě. "My nepožadujeme žádnou speciální odpověď. My se klidně opřeme o to, co se dozví pan prezident, protože předpokládáme, že písemné stanovisko panu prezidentovi bude něco, na čem se dá dál stavět," prohlásil Kasal.
Předseda unionistů Pavel Němec doufá, že sociální demokraté ještě svůj záporný postoj přehodnotí. "Apelujeme na sociální demokracii, aby se připojila k dohodě, kterou připravila společně s Unií svobody a KDU-ČSL, a vidíme v této dohodě východisko z možné krize," potvrdil stanovisko US-DEU Němec.