Prezident svolal politiky do Lán na jednání o EU

O postojích Česka k budoucímu uspořádání Evropské unie po vstupu nových deseti členů chce prezident Václav Klaus jednat s našimi vrcholnými politiky. Schůzka, kterou prezident pojmenoval E8, začala vpodvečer na zámku v Lánech. Pozvání přijali šéfové obou komor parlamentu a předsedové všech pěti parlamentních stran včetně komunistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Podle prezidentova mluvčího Tomáše Klvani si je Klaus vědom toho, že názory účastníků schůzky v otázce přístupu k Evropské unii jsou rozdílné. Právě proto se rozhodl zahájit na toto téma diskusi. "Prezident bude hledat styčné body a bude se snažit českou politickou scénu v této otázce sjednotit kolem nějakého pracovního konsenzu," uvedl mluvčí.

O tom, že pro politiky bude obtížné najít společnou řeč, svědčí i poslední roztržka mezi Klausem a ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou po nedávném summitu EU v Aténách, kde se podepisovala přístupová smlouva s kandidátskými zeměmi. Ministr o prezidentovi prohlásil, že má o současném dění v unii povrchní informace. Klaus si ho kvůli tomu pozval na Pražský hrad. Svoboda však svá slova neodvolal a zdůrazňoval, že za zahraniční politiku odpovídá vláda.

Také před dnešní schůzkou šéf diplomacie a lidovců tvrdil, že nechápe, na čem se má dohodnout s komunisty, kteří vstup do EU odmítají. Dohodu prý s nimi hledat nehodlá. Přesto ale kvůli dnešní schůzce odložil odjezd na dovolenou.

Přizváním komunistům na dnešní schůzku Václav Klaus podle místopředsedy strany KSČM Václava Exnera prokázal, že hodlá přistupovat ke všem parlamentním stranám stejně. "Pokládám to za normální a mělo to tak být už dávno. Domnívám se, že není žádoucí jakoukoliv stranu, která v demokratické soutěži uspěje a je součástí našich parlamentních orgánů, vylučovat z jakýchkoliv zásadních jednání," uvedl.

Prezidentova pozvání si komunisté podle Exnera cení, ale nepředpokládají, že tak dojde ke změně jejich zahraniční politiky. "Myslím si, že k tomu není žádný důvod. Jedno pozvání nemůže změnit náš program, naopak se domnívám, že se nám otevře prostor k tomu, abychom své názory sdělovali i na této nové úrovni," odmítá Exner.

O týden později pozve prezident republiky k rozhovorům na stejné téma vedení parlamentních výborů pro evropskou integraci.

Také vláda si myslí, že by se o zahraniční politice mělo více mluvit. Proto hodlá na dnešní schůzce v Lánech navrhnout pravidelné diskuse, které by vedly k lepší koordinaci zahraniční politiky.

Podle premiéra Vladimíra Špidly by se s nimi mělo začít přibližně v polovině června. "Tak řekněme týden po referendu o vstupu do Evropské unie pozvu pana prezidenta na jednání vlády, kde zvláštní díl s dostatkem času bude vyhrazen zahraniční politice. A pak si myslím, že by bylo velmi správné v odstupech tak po třech, po dvou měsících vždy opakovat takovouto rozsáhlou debatu za přítomnosti pana prezidenta a ostatních vysokých ústavních činitelů, kteří mají vliv a agendu v zahraniční politice, jako je předseda Senátu, sněmovny a předsedové příslušných zahraničních výborů."

Aleš Heřmánek, Marika Táborská, Martin Hromádka, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme