Prezident u příležitosti státního svátku vyznamenal 28 osobností

Oslavy státního svátku a 90. výročí vzniku Československa završil slavnostní večer na Pražském hradě. Ve Vladislavském sále prezident Václav Klaus propůjčil a udělil nejvyšší státní vyznamenání 28 osobnostem a pronesl slavnostní projev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Na vrcholu pomyslné pyramidy nejvyšších státních vyznamenání je Řád Bílého lva. Prezident jej propůjčil plukovníkovi Jiřímu Zenáhlíkovi, statečnému bojovníku z Normandie a při osvobozování Československa. "Odměnou" mu bylo za komunistického režimu doživotí, Leopoldov a uranové doly.

Druhé nejvyšší vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka - převzali bojovníci proti totalitnímu režimu Jakub Blacký a Bohuslav Bubník a za podporu demokracie a rozvoj církevního školství katolický biskup Jan Graubner.

Za aktivní boj proti totalitním režimům převzali Řád T.G.M. rovněž Jaroslav Grosman, který byl odsouzen za velezradu a i po propuštění pronásledován Státní bezpečností, Josef Lesák, který do dějin vstoupil tím, že 23. února 1948 vedl protikomunistickou demonstraci studentů, a účastník odbojové organizace Lidice za druhé světové války František Wiendl.

Prezident republiky dále udělil tři Medaile za hrdinství účastníkům vojenské mise v Afghánistánu a 18 Medailí za zásluhy. Tu předal například fotbalistovi Antonínu Panenkovi nebo předsedovi Akademie věd Václavu Pačesovi.

Druhým z vrcholů slavnostního večera byl prezidentův projev. Václav Klaus se v něm zaměřil na historii české státnosti a zdůraznil pojem vlast. Nevyhnul se ale ani aktuálním tématům. Mimo jiné řekl, že až historie zhodnotí, zda naše členství v Evropské unii a s tím spojené předání značné části své suverenity bude pro občany přínosem, nebo zklamáním.

Podle prezidenta bychom si měli vážit vztahů se spojeneckými zeměmi. "Važme si spojeneckých svazků se zeměmi, které stojí na stejných civilizačních hodnotách, na jakých před devadesáti lety vznikla novodobá republikánská podoba našeho státu. Nedělejme si však nové, přehnané iluze o míře jejich altruismu. Mají své vlastní přirozené a srozumitelné státní a národní zájmy, tak jako je měly vždycky. Historie neskončila. I dění posledních týdnů to potvrzuje," uvedl ve svém projevu Václav Klaus.

V souvislosti s finanční krizí prezident řekl, že je na místě rozumný optimismus. Za reálné nebezpečí označil spíše vlastní nesvornost, malicherné politické pletichaření a osobní půtky.

Mnoho článků o vzniku samostatného Československa i o osudech tehdejších protagonistů naleznete na našem speciálním webu.

Jan Punčochář, Eva Hůlková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme