Prezident udělil milost Ludmile Brožové-Polednové

Prezident Václav Klaus udělil milost devětaosmdesátileté Ludmile Brožové-Polednové. Někdejší prokurátorka v procesu zinscenovaném komunistickým režimem s demokratickou političkou Miladou Horákovou měla být ve vězení tři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s Ludmilou Brožovou-Polednovou

Soud s Ludmilou Brožovou-Polednovou | Foto: Marek Janáč

Ludmila Brožová-Polednová byla za podíl na justiční vraždě Milady Horákové v padesátých letech minulého století původně odsouzena k šesti letům odnětí svobody. Na polovinu jí trest zkrátily amnestie z let 1953 a 1990.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pořadu Stalo se dnes téma okomentoval historik Petr Zítek

Prezident jí nyní zbytek trestu prominul. Přihlédl přitom k vysokému věku odsouzené, k tomu, že část trestu již vykonala, a k jejímu zdravotnímu stavu.

Brožová-Polednová opustila věznici ve Světlé nad Sázavou ještě dnes večer. Prezident před Vánoci udělil milost i dalším devíti odsouzeným.

Historik: Role Polednové v procesu s Horákovou malá

Kolem role prokurátorky Brožové-Polednové bylo hodně právních sporů a také veřejnost hodně diskutovala o její vině. Jak moc byla Brožová-Polednová v soukolí systému a jak moc projevovala sama iniciativu? Podle Petra Zítka, historika a redaktora Lidových novin, je třeba rozlišit dvě věci:

„Ona byla souzena pouze za proces s Miladou Horákovou, v němž ovšem hrála roli velmi malou, až řekněme zanedbatelnou. Nicméně v pozdějších letech se podílela na politické perzekuci řádově stovek až tisíců dalších osob,“ prohlásil Zítek v pořadu Stalo se dnes.

Připomněl zároveň, že bývalá komunistická prokurátorka by v březnu příštího roku mohla požádat o podmínečné propuštění a že žádné důvody pro to, aby propuštěna nebyla, nejsou. „Čili ta milost vlastně zkrátila ten trest de facto pouze o tři měsíce.“

Renáta Prátová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme