Prezident udělil státní vyznamenání

Prezident Václav Havel udělil při příležitosti státního svátku 44 vyznamenání. Mezi oceněnými jsou například Josef Hasil - představitel protikomunistického odboje či nynější sportovní hvězda Jan Železný, ale také herci Jaroslava Adamová a Vlastimil Brodský. Vzhledem k tomu, že medaile dostali také příslušníci odboje, prezident připomněl, že jsme se stále nevyrovnali s minulostí. Zejména pokud jde o potrestání komunistických prominentů. Prezident letos nikoho nevyznamenal nejvyšším státním vyznamenáním Řádem Bílého lva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Brodský

Vlastimil Brodský | Zdroj: ČTK

Havel na poslední chvíli změnil počet vyznamenaných. Rozhodl se totiž, že navíc udělí medaili za hrdinství podpraporčíkovi vojenské policie Jaroslavu Šelongovi, který se zasloužil o záchranu astronautů havarovaného vrtulníku. Prezident se při této příležitosti snažil zupozornit na potřebu mravních hodnot, kterou v nás dlouhodobě tlumil komunistický režim: "Dobře věděli že pestré, svobodné a spontánní, tedy státem neorganizované a nekontrolované lidské sdružování, svobodná samospráva, relativně samostatné veřejné statky, či subjekty veřejné služby, spolkový a nadační život a tisíc podobných věcí sice posilují hospodářský rozvoj, protože zamezují velkému ztrácení peněz v chodu státní mašinérie, jsou ale zároveň tím největším ohrožením jejich totalitní moci."

Podle Havla byli oceněni ti, kteří pro Českou republiku něco udělali. Zároveň ale varoval před projevy přehnaného obdivu a nacionalismu: "Kdykoliv jsme byli v posledních desetiletích tak či onak poraženi, at už to bylo v roce 1938, 1948 nebo 1968 vždycky se tu začal spolu s útoky na svobodné myšlení objevovat i velmi nakyslý odpor ke zbytku světa spojený s nacionalistickou soběstředností. Ale když jsme se v listopadu 1989 osvobodili, tato jedovatá látka se tu kupodivu objevila zase."

Řád T.G. Masaryka prezident udělil in memoriam Poláku Ryszardu Siwiecovi, který se v roce 1968 upálil na protest proti okupaci bývalého Československa armádami Varšavské smlouvy. Tímto řádem bylo za zásluhy o demokracii oceněno dalších šest osobností. In memoriam byl propůjčen politikovi Vojtěchu Dundrovi, profesoru Václavu Chytilovi a poručíku Jindřichu Vaškovi. Řád T.G. Masaryka udělil Havel též českorakouské novinářce Barbaře Coudenhoveové - Kalergiové a propůjčil duchovnímu Františku Líznovi a filozofu Karlu Vránovi.

Medaili Za hrdinství dostali například protikomunistický odbojář Josef Hasil a teprve čtrnáctiletý Jakub Materne, který letos před utonutím zachránil dvě dívky. Stejně Havel ocenil i hasiče Vladimíra Kubíčka za záchranu člověka, odbojáře Juliána Slepeckého, bývalého poslance České národní rady Vladimíra Strusku in memoriam a bojovníky proti komunismu Albínu Wiesengergerovou a Zdeňka Štichu.

Prezident udělil také řadu Medailí Za zásluhy, mimo jiné dirigentu Jiřímu Bělohlávkovi, předsedovi České lékařské asociace J.E. Purkyně Jaroslavu Blahošovi, chartistům Jarmile Bělíkové, Jiřímu Rumlovi, Miloši Rejchrtovi, německy píšící spisovatelce Lence Reinerové, básníku Františku Listopadu, letci RAF a politickému vězni Janu Weinerovi, režiséru Jiřímu Krejčíkovi či architektu Karlu Hubáčkovi. Medaili a polibek od Havla dostala i chartistka a mluvčí Českého helsinského výboru Libuše Šilhánová.

Vyznamenání nedostal původně navržený kontroverzní předválečný komunista a protifašistický bojovník Jan Šverma.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme