Čeští politici gratulují Bidenovi k nástupu do funkce prezidenta USA. Doufají v mezinárodní spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval na twitteru Joeu Bidenovi k převzetí úřadu amerického prezidenta. Těší se mimo jiné na rozvoj česko-amerického strategického partnerství nebo spolupráci v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Bidenovi blahopřál také prezident Miloš Zeman. Prostřednictvím mluvčího Hradu na twitteru prezidentovi USA popřál úspěch při řešení všech složitých výzev a nalezení celospolečenského smíru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden s manželkou Jill a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou během středeční inaugurace | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

„Gratuluji Joeu Bidenovi k převzetí úřadu prezidenta Spojených států amerických! Těším se, že budeme dále rozvíjet česko-americké strategické partnerství, spolupráci v rámci NATO i upevňovat vztahy mezi EU a USA. Přeji hodně štěstí a síly do budoucna,“ napsal ministerský předseda Babiš.

Gratuluji @Joe Biden k převzetí úřadu prezidenta Spojených států amerických! Těším se, že budeme dále rozvíjet česko-americké strategické partnerství, spolupráci v rámci @nato i upevňovat vztahy mezi EU a USA. Přeji hodně štěstí a síly do budoucna.

17:49 – 20. 01. 2021

9 128

Bidenovi pogratuloval též prezident Zeman. „Přejeme úspěch při řešení všech složitých výzev současnosti a nalezení celospolečenského smíru. Věříme, že přátelství a spojenectví mezi ČR a USA se bude dále rozvíjet,“ uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Bidenovi poblahopřál též ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Petříček se podle příspěvku na twitteru těší na spolupráci s Bidenovou administrativou na posilování sdílených hodnot a zájmů.

Upozornil také na vypořádávání s globálními výzvami. „Budu pracovat na tom, aby naše aliance a partnerství bylo silnější než kdy dříve, mezi USA a ČR, a také celou EU,“ poznamenal šéf diplomacie.

Congratulations President @Joe Biden! I look forward to working closely with your administration to advance our shared values and interests, and help tackle global challenges. I'll work to make our alliance and partnership stronger than ever, between 🇺🇸 and 🇨🇿, and the whole 🇪🇺.

18:08 – 20. 01. 2021

28 410

Hodně úspěchů Bidenovi na twitteru popřála též vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Jsem přesvědčena, že dobré vztahy mezi ČR a USA budou za jeho vlády pokračovat a že se mu podaří provést svou zemi tímto nelehkým obdobím,“ uvedla.

Ke gratulantům se přidal i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ve svém příspěvku doufá, že se Bílý dům zaměří na témata, která USA s Evropou spojují.

„Věřím, že se nová americká administrativa soustředí na to, co Ameriku s Evropou a Českou republikou spojuje, ať už v oblasti obchodu, bezpečnosti nebo ochrany klimatu,“ zveřejnil Hamáček v příspěvku na twitteru.

Blahopřeji novému prezidentovi USA @Joe Biden. Věřím, že se nová americká administrativa soustředí na to, co Ameriku s Evropou a Českou republikou spojuje, ať už v oblasti obchodu, bezpečnosti nebo ochrany klimatu.

20:48 – 20. 01. 2021

6 137

S gratulací Bidenovi i viceprezidentce Kamale Harrisové se na sociální síti připojil také český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. „Těšíme se na spolupráci s administrativou na prohlubování americko-českého spojenectví a přátelství, na kooperaci v záležitostech společného zájmu a prohlubování společných hodnot,“ napsal.

Demokrat Joe Biden ve středu krátce před 18.00 SEČ složil slavnostní přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu Johna Robertse, a stal se tak 46. prezidentem Spojených států. Krátce před ním se své funkce oficiálně ujala rovněž Harrisová, která je první viceprezidentkou v historii USA.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme