Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem

Česko má od čtvrtka dva předsedy vlády. Prezident Václav Klaus jmenoval novým premiérem dosavadního předsedu Českého statistického úřadu Jana Fischera. Ve funkci premiéra zatím zůstane i Mirek Topolánek, jehož kabinet v demisi má podle dohody lídrů politických stran spravovat zemi do 9. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Fischer, M. Topolánek a V. Klaus | Zdroj: ČTK

Jan Fischer byl ve čtvrtek na Pražském hradě jmenován premiérem. Česko tak bude mít dočasně premiéry dva. Dokud nebude jmenována celá úřednická vláda, povede zemi kabinet v demisi premiéra Mirka Topolánka. Prezident Václav Klaus ocenil domluvu ODS a ČSSD na východisku z vládní krize. Je si prý jistý, že dosavadní předseda Českého statistického úřadu svou novou roli zvládne. Václav Klaus také ocenil, že mohl nového premiéra jmenovat tak rychle. Překlenovací kabinet, který má zemi dovést k předčasným volbám v říjnu, vznikl na základě nedělní dohody ČSSD, ODS, KDU-ČSL a SZ.

Za své priority dnes Jan Fischer označil dokončení českého předsednictví, řešení ekonomické krize a přípravu státního rozpočtu na příští rok. Podle prezidenta Václava Klause by se měla nová vláda ujmout své role co nejrychleji. "V dnešní vnitropolitické, zahraničněpolitické situaci, ale zejména v éře dnešní hospodářské krize tato vláda má mnoho úkolů."

Fischerův úřednický kabinet by měl dokončit české předsednictví Evropské unii a dovést zemi k předčasným volbám v říjnu. Fischerovým jmenováním vznikne situace, kdy bude mít republika nějakou dobu dva předsedy vlády. Ve funkci premiéra zatím zůstává Mirek Topolánek, jehož kabinet v demisi má podle dohody lídrů politických stran spravovat zemi do 9. května.

Média už zveřejnila předběžný seznam jmen ministrů, se kterými by mohl nový premiér počítat do vlády. Mezi nimi je například šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina, ten by měl nastoupit na post ministra vnitra. Ministryni obrany by mohl vystřídat její náměstek Martin Barták a do resortu zdravotnictví by měla usednout ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Praha a prezidentka České asociace sester Dana Jurásková.

Odstupující premiér Mirek Topolánek Radiožurnálu řekl, novým ministrem zahraničí by se měl stát diplomat Jan Kohout. Podle Topolánka je tento současný náměstek resortu zahraničí jediným kandidátem, který má nejen průřezovou podporu, ale dokázal by Českou republiku přenést ve zkráceném mandátu přes rozbouřené vody současné politické situace. "Jan Kohout je jediné politické jméno v tom smyslu, že má nějakou stranickou legitimaci. Určitě pozastaví své členství v sociální demokracii a je to člověk, který byl dlouhou dobu na naší misi u Evropské unie v Bruselu. Je to člověk, který je schopen fakticky po dobu zkráceného mandátu vykonávat funkci ministra zahraničí, a my ho budeme společně Janu Fischerovi doporučovat, aby ho akceptoval protože budeme těžce hledat v dané chvíli jméno lepší," poznamenal premiér v demisi Mirek Topolánek.

Poslanecká sněmovna už dostala návrh ústavního zákona o zkrácení současného funkčního období sněmovny . Na jeho vypracování se lídři stran končící koalice a opozičních sociálních demokratů dohodli v rámci dohody o řešení nynější politické krize. Předčasné parlamentní volby by se podle ní měly konat 9. a 10. října. Už v pondělí ale dohodu odmítlo lidovecké širší vedení s tím, že nechtějí být statisty u velké koalice ODS-ČSSD. Na základě tohoto kroku ji pak zpochybnili i zelení.

Přečtěte si také:
Václav Klaus jmenuje Jana Fischera novým premiérem
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Topolánek navrhne na post premiéra šéfa ČSÚ Fischera
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Dohoda o nové vládě by měla být do konce týdne
Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme