Prezident v pátek jmenuje Davida Ratha ministrem zdravotnictví

Tento pátek se David Rath stane ministrem zdravotnictví. Prezident republiky Václav Klaus ve středu oznámil, že ho v ten den jmenuje do vládní funkce. Rath se ve středu vzdal vedení České lékařské komory. Premiér Jiří Paroubek již prezidentovi předložil původní návrh na jmenování Davida Ratha ministrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Ještě včera prezident řekl, že jmenování ministra rozhodne, až se vyjasní, kdo je na tuto funkci vlastně nominován. Na Hradě totiž ležely dvě žádosti. Jedna na jmenování Ratha a druhá Paroubka. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka dnes premiér prezidentovi oznámil, že žádost na jmenování sebe samého bere zpět.

"Současně prezidentovi předložil svůj původní návrh na jmenování Davida Ratha ministrem pověřeným řízením Ministerstva zdravotnictví. Prezident republiky vzal tuto žádost na vědomí a rozhodl se, že v pátek 4. listopadu jmenuje doktora Ratha ministrem zdravotnictví," řekl mluvčí.

Jmenování Davida Ratha prezident Klaus zatím odmítal kvůli tomu, že Rath, co by kandidát na ministra byl zároveň prezidentem České lékařské komory. Souběh těchto dvou funkcí považoval prezident za nepřípustný střet zájmů. Rath tento týden oznámil, že se právě dnes vedení komory vzdá. Podle mluvčí Ministerstva zdravotnictví Jany Kocové to už udělal. "Udělal to písemně a abdikaci následně doručil i na Úřad vlády."

Dosud vede Ministerstvo zdravotnictví vicepremiér Zdeněk Škromach. David Rath úřad řídí z pozice prvního náměstka.

Premiér Paroubek považuje obstrukce kolem jmenování nového šéfa resortu za ukončenou epizodu. Sám David Rath, který je teď prvním náměstkem ministerstva, žádné velké změny v chodu úřadu nepředpokládá: "Ubude trochu problematická komunikace mezi úřadem ministerstva a zastupujícím ministrem, kterým byl místopředseda vlády pan Škromach. Řada věcí musí být podepsána přímo ministrem."

Už ale dříve Rath řekl, že když se stane ministrem, bude chtít vyměnit řadu vedoucích pracovníků. Svá místa dali ještě před odvoláním Emmerové k dispozici všichni ministerští náměstci a Rath počítá s odchodem většiny z nich.

Rathovo jmenování podle člena sdružení soukromých lékařů Skalpel Miroslava Hadravy neznamená žádné zásadní zlepšení resortu. Uznal ale, že David Rath problémy českého zdravotnictví dobře zná. "V tomto státě je málo lidí, kteří toho o zdravotnictví vědí tolik. Takže narozdíl od těch minulých ministrů mu můžeme vyčítat všechno, ale v žádném případě, že by tomu nerozuměl."

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek připustil, že by se budoucí ministr zdravotnictví David Rath mohl objevit na kandidátce nejsilnější vládní strany. Předseda vlády ve středu řekl, že chce s Rathem dlouhodobě spolupracovat a jednání mohou vyústit třeba i v jeho kandidaturu za sociální demokracii.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme