Prezident Václav Klaus jmenuje Petra Nečase premiérem

Prezident Václav Klaus jmenuje zítra dopoledne předsedu ODS Petra Nečase premiérem. Ten bude mít jistý čas na to, aby vládu složil a prezident jmenoval ministry. Teprve potom poběží měsíční lhůta na to, aby kabinet předstoupil před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistopředseda ODS Petr Nečas | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Já sem velmi váhal, velmi hledal chvíli, kdy jmenování premiéra usnadním nebo naopak zkomplikuji to jednání. Kdybych to udělal v nevhodný okamžik, tak bych tomu mohl udělat medvědí službu. Pevně věřím, že teď je ta správná chvíle,“ řekl prezident.

Václav Klaus už dříve pověřil Petra Nečase jednáním o novém kabinetu. Předseda ODS vyjednává vládní koalici s ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými.

Prezident se také vyjádřil k výrokům vyjednavače Věcí veřejných Víta Bárty, který serveru iDnes řekl, že šance VV na účast ve vládě jsou po týdnech vyjednávání pouze zhruba dvacetiprocentní. Uvedl, že neví, jestli jde o fintu, blafování či vážnou nebo nevážnou věc.

Bárta: Klíčová je dohoda na penzijní reformě

Dvacetiprocentní šance, že se Věci veřejné se budou přímo podílet na vládě se podle Bárty s postupujícími dohodami o programu vlády ale zvyšuje.

Fakt, že se vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dohodli na přesunu 2,1 miliardy z rozpočtu ministerstva obrany do školství, označil Vít Bárta za první krůček. Stěžejní je pro něj dohoda na vytvoření konkurenčního prostředí na železnici a především důchodová reforma.

Bártův výrok překvapil šéfa Věcí veřejných Radka Johna, který je optimističtější. „Pokud není domluveno všechno, není vlastně domluveno nic. Ale v této chvíli ty věci, které jsme domluvili, považuji za velmi konstruktivní a myslím, že šance jsou vyšší,“ uvedl.

Gazdík: Bártovo vyjádření je nedorozumění

Vyjednavače TOP 09 Jana Gazdíka vyjádření politického partnera překvapilo. Jde podle něj spíše o nešikovnou vyjednávací taktiku nebo nedorozumění.

„Věci veřejné si uvědomují svoji obrovskou zodpovědnost za situaci, ve které naše země je a kterou má možnost změnit pouze silná vláda se 118 mandáty,“ řekl Gazdík.

Strany se zatím nedohodly na tom, jaké by mělo být rozdělení křesel v případné vládě. TOP 09 podle Gazdíka trvá na tom, že chce mít stejně vlivné zastoupení jako ODS.

Lucie Husárová 1, Tomáš Medek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme