Prezident Václav Klaus přijal demisi úřednické vlády
Vláda Jana Fischera podala demisi. Kabinet o tom rozhodl na ranním mimořádném zasedání. Vláda tak učinila podle zákona hned po konci ustavující schůze Poslanecké sněmovny, na které se rozhodlo o základních orgánech nové dolní komory.
Hned potom demisi předal premiér Jan Fischer prezidentu Václavu Klausovi. Ten demisi přijal s tím, že kabinet současně pověřil správou země až do doby, než bude jmenována vláda nová. Podle Klause vláda svoji roli splnila.
„Tato vláda vznikla ve velmi složité situaci a já myslím, že se dá říci, že svou roli splnila. Jak ve složitosti svého vzniku, tak v momentu českého předsednictví v Evropské unii i v době celosvětové ekonomické krize,“ řekl prezident Klaus.
S tím souhlasí i premiér Jan Fischer. Podle něj se vláda za svoji práci stydět nemusí. Teď v době demise prý nebude kabinet dělat žádné razantní kroky.
„Vláda bude postupovat tak, aby nepřicházela s žádnými kroky, které by byly razantní ve smyslu personálních změn, organizačních změn a podobně. Budu se tak chovat já osobně a budu to žádat i od členů svého týmu,“ řekl Fischer.
Největším úspěchem předsednictví EU
Za největší úspěch své vlády považuje Fischer důstojné dokončení českého předsednictví EU v první polovině roku 2009 a také skutečnost, že se podařilo udržet na uzdě veřejné finance.
„Jsem rád, že jsme do české společnosti dostali povědomí o tom, že zadlužování státu je stejně špatné, jako zadlužování domácností,“ řekl premiér.
čce Hradci Králové. Fischer přinesl do politiky korektnost Fischerův kabinet si po celou dobu svého působení udržoval vysokou oblibu u veřejnosti
Nejobtížnější moment v roli premiéra bylo podle něj vyjednávání o takzvaném Janotově balíčku, z mezinárodních věcí pak předsedání Radě Evropy.
Jan Fischer přiznal, že v průběhu posledního roku velmi zvažoval, jestli zůstane v politice. „Nějaké nabídky jsem dostal, o věci jsem velmi pečlivě uvažoval. Rozhodnutí nezůstat je důsledkem velmi důkladného přemýšlení a ne náhlého odmítnutí,“ dodal Fischer.
Fischer se těší na odpočinek
Někteří ministři dnes před ranním jednáním vlády ocenili to, že jednání o novém kabinetu a sněmovně postupují celkem rychle. Někteří jiní naopak řekli, že kdyby dopředu věděli, že v úřadu budou více než rok, chtěli by toho stihnout více.
O nové vládě teď vyjednávají zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných a jasně dávají najevo, že s tím nechtějí otálet. Chtějí se totiž ještě zapojit do sestavování státního rozpočtu na příští rok.
Premiér Jan Fischer se už na svůj odchod těší. „Nijak nezastírám, že si potřebuji odpočinout. Myslím tím pasivně, poměrně dost dní nechci dělat vůbec nic, což si zatím nedovedu představit a moc se na to těším,“ uvedl premiér Fischer.
Politolog: Fischer přinesl do politiky korektnost
Fischerův kabinet si po celou dobu svého působení udržoval vysokou oblibu u veřejnosti. „Veřejnost vnímala Jana Fischera jako profesionála a jako profesionálovi mu věřila. Když profesionál nastolil nějakou politickou agendu, tak si důvěru veřejnosti získal,“ popsal klíč k úspěchu Jana Fischera politolog Jan Outlý z Metropolitní univerzity Praha.
Podle něj ale největším přínosem Fischerova kabinetu bylo jeho korektní vystupování a přínos jisté slušnosti do politiky: „To, co Fischerova vláda přinesla, byla forma podání vládních rozhodnutích. Premiér Fischer vystupoval střídmě, korektně, ale přitom charismaticky. On se rychle naučil pozitivně působit v médiích, což realizovatelnosti jeho agendy prospělo. Zkrátka, vláda byla důvěryhodná a myslím si, že tento dojem, který Jan Fischer vyvolal, to svoje postavení, to bylo jeho největším politickým kapitálem.“
Práci Fischerova kabinetu na Rádiu Česko zhodnotil vedoucí katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně Stanislav Balík.
Podle Stanislava Balíka, vedoucího katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně ale Fischerův kabinet nepřinesl zásadní změnu politické kultury: „Politická kultura se změnila volbami, respektive rozhodnutím občanů ve volbách. Po této Fischerově vládě nezůstává žádná divná pachuť, což je samozřejmě také úspěch v posledních letech, nicméně nic výrazného či klíčového po ní také nezůstává.“
Obvinění z lobbingu je neopodstatněné
Outlý odmítá kritiku Fischerova kabinetu v souvislosti s lobbováním společnosti ČEZ: „Ten vliv ČEZu byl v podstatě stejný, ale byl viditelnější právě díky tomu, že vláda nebyla úplně spjata s volbami, které by nadcházely, a nějakou politickou odpovědností. Politické strany musí v tomto postupovat obezřetněji.“
„Když se podíváme na volební programy politických stran, tak už u všech stran s výjimkou Strany zelených najdeme zmínku o tom, že podporují další budování jaderné energetiky, což dříve nebylo. Víme, že ČEZ sponzoruje všechny hlavní politické strany. To znamená, že ten vliv tady byl vždycky, jenom za Fischerovy vlády byl viditelnější,“ dodal politolog.
Vláda tvořila jednotný tým
Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka obstála odcházející vláda skvěle. „Je nutné si uvědomit, v jak těžké době nastupovala. Bylo to v době politické krize poté, co padla vláda Mirka Topolánka. Navíc byla špatná finanční situace, světová krize se rozvíjela a my jsme k tomu předsedali Evropské unii,“ připomněl Nováček.
Premiér se podle něj mohl plně opřít o svoje ministry. Přestože je do vlády nominovaly politické strany, chovali se opravdu jako tým.
„Nebylo to tak, že když zapískali z Lidového domu nebo z Jánského vršku, tak že by plnili jejich úkoly. Pokud by to tak nebylo, vládě by se nikdy nepodařilo takzvaný Janotův balíček sepsat. Co z něj pak zbylo je jiná věc. Za to už ovšem může tehdejší převaha levice ve sněmovně,“ dodal Petr Nováček.