Prezident Václav Klaus se dočkal odpovědi z Bruselu

Předseda Evropského parlamentu Josep Borrell se zastal dvou čelných europoslanců, kteří minulý týden veřejně polemizovali s Klausovými názory na ústavní smlouvu Evropské unie. Českému prezidentovi napsal, že jejich vyjádření nepředstavovala nedostatek úcty vůči svrchovanému státu, nýbrž reakci na osobní názory politika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Klause urazila kritika místopředsedy Evropského parlamentu Aleja Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru Jo Leinena. Oba politici upozornili, že česká veřejnost není jednomyslná, pokud jde o ratifikaci evropské ústavní smlouvy, a proto by se ani Klaus neměl pokoušet hovořit za Českou republiku, ba ani se účastnit debaty. Měl by zůstat neutrální a nadstranický.

Mluvčí prezidenta Klause, Petr Hájek, řekl, že prezident dopis zatím nemá, a tak na něj prozatím nebude reagovat.

Kompletní text dopisu Josepa Borrella prezidentu Václavu Klausovi

Vážený pane prezidente republiky,

děkuji Vám za Váš dopis ze dne 21. dubna 2005.

Úvodem bych si dovolil připomenout, že Evropský parlament dne 12. ledna přijal převážnou většinou hlasů usnesení ve prospěch Smlouvy o Ústavě pro Evropu.

V tomto usnesení se žádá, "aby bylo vyvinuto veškeré úsilí, aby byli evropští občané jasně a objektivně informováni o obsahu Ústavy".

Je proto logické, že každý, kdo přebírá institucionální odpovědnost v Evropském parlamentu, počínaje jeho předsedou, hájí postoj přijatý svou institucí tím, že informuje občany o obsahu usnesení a o obsahu Smlouvy samotné. Výše uvedené usnesení Parlamentu v bodu odůvodnění F uvádí, že "Ústava je předmětem občasné kritiky, která zaznívá při veřejných diskusích a která neodpovídá skutečnému obsahu a právním dopadům jejích ustanovení, neboť Ústava nepovede k vytvoření centralizovaného "superstátu"...".

Česká republika ostatně jako suverénní členský stát podepsala Smlouvu o Ústavě pro Evropu, jež bude předmětem ratifikace. Zdá se, že jste se rozhodl vstoupit na politickou scénu, abyste hájil své osobní názory v této věci.

Je to zajisté Vaše svobodná volba, nicméně některé argumenty, které používáte, jsou takového charakteru, o kterém se zmiňuje bod odůvodnění F usnesení Evropského parlamentu, a je těžké je považovat za oficiální postoj České republiky.

Stejným způsobem jako Vy hájíte své osobní argumenty proti Smlouvě o Ústavě pro Evropu, tedy velmi energicky a s velkým přesvědčením, stejně tak ji jiní politici mohou schvalovat či odmítat, a to se stejnou energií a stejným přesvědčením.

Poslanci Evropského parlamentu, o kterých se zmiňujete, mne informovali, že měli v úmyslu odpovědět politikovi, jenž vyjadřuje své osobní názory, a nikoliv prezidentu České republiky, která je suverénním členským státem. Sdělili mi také, že jejich odpověď nelze chápat jako nedostatek úcty vůči členskému státu, jenž není vázán názory, které Vy vyjadřujete, jak ostatně uvedli přední představitelé České republiky.

S přáním, aby čeští občané a jejich zástupci v Parlamentu mohli mít k dispozici objektivní a úplné informace o obsahu Smlouvy o Ústavě pro Evropu, jež bude předmětem ratifikace, přijměte prosím, pane prezidente, ujištění o mé nejhlubší úctě.

Josep Borrell Fontelles

Předseda EP s odpovědí české hlavě státu vyčkával; Borrellův mluvčí ji sliboval už minulý pátek. Tato prodleva je vysvětlována mimo jiné přípravou účasti EP na kampani ve prospěch ústavy ve Francii, kde 29. května listině hrozí v referendu fiasko.

Borrell dnes v rozhovoru s novináři vyjádřil překvapení nad Klausovým stanoviskem, zvláště jak ostře odmítavé názory má prezident a jak příkře reagoval na kritiku. Myslí si, že je to krom jiného i tím, že někteří politici z nových členských zemí EU mají odpor proti všemu zahraničnímu, protože jejich státy žily v područí jiných států příliš dlouhou dobu.

Do diskuse se zapojili i čeští poslanci. Zatímco europoslanec Richard Falbr (ČSSD) vyjádřil s názory Vidal-Quadrase souhlas, poslanci ODS kritiku Klausovy osoby nepovažují za vhodnou a odmítají ji jako hrubě urážlivou.

Pavla Kvapilová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme