Prezident Václav Klaus žádá kvůli situaci ČEZu v Bulharsku rezolutní reakci vlády

Vláda a ministerstvo zahraničí by měly rezolutně zareagovat na situaci kolem společnosti ČEZ v Bulharsku. Dnes to po křtu své nové knihy na Pražském hradě řekl prezident Václav Klaus. Výtku z nečinnosti ale ministerstvo zahraničí odmítlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus pokřtil na Pražském hradě svou novou knihu My, Evropa a svět | Zdroj: ČTK

Podle Klause je dění kolem energetické společnosti politickou záležitostí:

„Jestli otázka, která tam teď vznikla, vedla, pokud jsem dnes dostal zprávu, dokonce k pádu vlády a odstoupení premiéra Borisova, tak to je známka, že to je politický souboj. Kde opravdu ČEZ je použit jako nástroj tohoto politického souboje. A ne jako příčina.“

Česká vláda a především ministerstvo zahraničí by podle prezidenta Václava Klause měly na problémy kolem společnosti ČEZ v Bulharsku rezolutně reagovat:

ČEZ považuje řízení o odebrání licence v Bulharsku za neopodstatněné

Číst článek

„Kdybychom něco takového udělali, tak u mě okamžitě stojí šňůra velvyslanců z té či oné země, kteří protestují a žádají, abychom to okamžitě změnili.“

„Čili já bych si moc přál, aby vláda zareagovala a takový ten tichý a nezřetelný přístup našeho ministerstva zahraničí se mi zdá dvojnásob nepřijatelný v této věci,“ poznamenal Václav Klaus.

Černínský palác výtku odmítá

První náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider ale výtku z nečinnosti odmítl:

„Naopak, velmi se této záležitosti věnujeme. To ovšem neznamená, že naše činnost je veřejně viditelná a zřetelná. Zejména naše zastupitelské úřady jak v Sofii, tak samozřejmě i v Bruselu se touto záležitostí velmi zabývají.“

Černínský palác | Foto: Jaroslav Skalický

„My jsme toho názoru, že tady je zapotřebí velmi jasně hájit české zájmy. A na druhé straně být si vědomi toho, že jakákoli silná prohlášení mohou být v té věci použita a zneužita. A proto jsme v této věci, pokud jde o veřejné vyjadřování, opatrní,“ zdůraznil Schneider.

Také ČEZ míní, že bulharští politici využili ceny elektřiny ke stranickému boji. Pokud dostane písemné vyrozumění o odebrání licence, do sedmi dnů předloží bulharskému regulačnímu úřadu protiargumenty nebo případně navrhne odstranění nedostatků.

Situace je vážná, hlásí ze Sofie zpravodaj ČRo

„Regulátor dal ČEZu přesně specifikované lhůty, podle kterých se bude postupovat. A co se licencí - respektive s řízením o ní - stane, to by mělo být jasnější 16. dubna. Až regulátor uspořádá otevřené zasedání, kde se zhodnotí, v jakém stavu celá záležitost je,“ připomněl přímo ze Sofie zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci kolem ČEZu informoval přímo ze Sofie zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek

Jak také poznamenal, ČEZ stále odmítá, že by se dopustil nějakých pochybení. Prostor pro jednání tedy stále existuje.

„Pravdou je, že v tuto chvíli ČEZu licenci nikdo nebere. ČEZ se bude moci odvolat, v další lhůtě bude moci odvolání podložit argumenty. A pak se uvidí, do poloviny dubna, zda k nějakému zlepšení došlo."

"V tuto chvíli je stále ČEZ v řízení o odebrání licence, takže situace je nadále vážná,“ připomněl Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze Sofie se do pořadu Stalo se dnes přihlásila bulharská publicistka Anzhelina Pencheva

Bulharská publicistka Anzhelina Pencheva považuje za chybu ČEZu, že nedokázal respektovat specifické podmínky v zemi a nebral v úvahu národní mentalitu. Mnoho Bulharů se prý domnívá, že se ČEZ chová při komunikaci s nimi povýšeně.

„Zavedli například tříměsíční odečet elektroměrů, Bulhaři to nechtěli akceptovat, protože se obávali případných manipulací. ČEZ ale i poté, co mu to příslušný orgán zakázal, v této praxi pokračoval. Ignoroval jak pozici bulharských úřadů, tak i názor obyvatelstva,“ uvedla Pencheva.

Bulhaři platí elektřinu každý měsíc. Systém záloh neexistuje

Číst článek

Milan Kopp, Igor Maňour, Helena Šulcová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme