Prezident večer rozdá státní vyznamenání. Na ceremoniál nepřijdou rektoři ani někteří poslanci

Prezident Miloš Zeman večer při příležitosti výročí založení Československa rozdá státní vyznamenání. Na večerní ceremoniál na Pražském hradě letos nejspíš nepřijde žádný rektor veřejné vysoké školy. Radiožurnálu to řekl předseda České konference rektorů Tomáš Zima. Pozvání odmítli také někteří politici KDU-ČSL a TOP 09. Ceremoniálu se naopak zúčastní předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Praha (Aktualizováno: 12:19 28. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Důvodem, proč se rektoři předávání nezúčastní, je to, že prezident nepozval šéfa Masarykovy univerzity Mikuláše Beka.

'Bude totálně narváno.' Hrad letos na předávání státních vyznamenání pozval o 180 hostů víc

Číst článek

„Je to určité vyjádření vztahu k velmi významné české univerzitě a měli by být zváni všichni. Je třeba se oprostit od nějakých animozit. Nejedná se o osobní svátek, ale o státní svátek,“ dodal předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Rektoři na předávání státních vyznamenání nepřišli ani v posledních letech. Miloš Zeman Beka poprvé na ceremoniál nepozval v roce 2013. Bek každopádně uvedl, že by se předávání neúčastnil ani, kdyby byl pozván. Nesouhlasí s prezidentovými postoji.

Peroutka, Brady, Krym

Kromě rektorů se předávání nezúčastní ani někteří z poslanců. Jedním z nich je například končící ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Pozvání prezidenta Zemana na předávání státních vyznamenání jsem odmítl. Peroutka, Brady, Krym... To jsou důvody, proč bohužel nemohu jít. I loni jsem pozvání musel odmítnout, nemám z toho žádnou radost, ale svojí účastí nechci podporovat politiku a chování současného prezidenta,“ napsal ve svém vyjádření na twitteru.

Na ceremoniál neplánuje přijít ani ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl jednou z ústředních postav loňského sporu ohledně svého strýce a přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho.

„Nesouhlasím s politikou Miloše Zemana, proto jsem se na Hrad omluvil,“ napsal na twitteru Herman.

Obdobně se vyjádřila i dvojice politiků z TOP 09 – čerstvě zvolený poslanec Dominik Feri a europoslanec Jiří Pospíšil. Oba dva na sociálních sítích svou neúčast vysvětlili tím, že se jim nelíbí Zemanovy postoje ani přístup k reprezentaci státu. Feri dokonce napsal, že si počká, až na Hradě bude důstojnější prezident.

Na slavnostním večeru nebude přítomen ani další europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL. I jemu podle odpovědi zveřejněné na sociální síti vadí nepozvání některých rektorů.

„Nepovažuji za společensky přijatelné, aby byli v rámci těchto okruhů vybírání jednotlivci na základě osobních sympatií a jako člen akademické obce nemohu přehlížet, že někteří představitelé vysokých škol pozváni byli a někteří nikoliv,“ napsal.

Svoji účast naopak potvrdil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Označil to za slušnost, přestože chápe politiky, kteří to odmítli. 

„Ten státní svátek je signifikantní pro Českou republiku, i to vyznamenání má jakýsi význam. To, jestli souhlasím s tím, komu bude uděleno, podle mne není relevantní. Myslím si, že je to slušnost se tam jít podívat, alespoň já to tak chápu. Ale dokážu pochopit i jiné politiky nebo jiné osoby, které odmítají do toho sálu jít," řekl Bartoš.

800 hostů

Večerní předávání státních vyznamenání bude letos sledovat 800 hostů, tedy o 120 více než loni. Více by mělo být i vyznamenaných.

Prezident už v červnu prohlásil, že hodlá vyznamenat například fenomenální rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. V září pak informoval, že mezi oceněnými bude i písničkář Jaromír Nohavica.

Odmítl naopak vyznamenání letos zesnulého kardinála Miloslava Vlka s vyjádřením, že „udělal všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší“.

Ve čtvrtek odmítl převzít vyznamenání Adam Pavlík, syn zpěvačky Věry Špinarové, kterou chtěl posmrtně prezident ocenit. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že matka by vyznamenání od Miloše Zemana nechtěla.

Připomeňte si, koho jste v anketě iROZHLAS.cz navrhovali na vyznamenání vy.

Pavla Lioliasová, jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme