Prezident vetoval zákaz převodů nemocnic

Prezident Václav Klaus vetoval zákaz převodů nemocnic na obchodní společnosti. Vrátil totiž sněmovně zákon o hluku, do kterého levicoví poslanci přes nesouhlas Senátu přidali zákaz převodu nemocnic ve správě krajů na obchodní společnosti. Prezidentovi se nelíbí řešení takto závažné politické otázky ve zcela nesouvisejícím zákoně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Prezidentovi se ale nelíbí ani základ zákona ošetřující problematiku hluku. Zákon reagující na legislativu EU podle něj "nebojuje proti hluku, ale má ambice zařadit hluk mezi společností řízené jevy".

"Prezident je přesvědčen, že svou podstatou je tento zákon příkladem toho, jak se náš právní řád stále víc posunuje do podoby spleti direktiv snažících se řídit lidské chování do nejmenších podrobností. Já bych řekl, že jde v jistém smyslu o orwellovský zákon a to je trend, se kterým se není možné smířit," vysvětlil Klausovo rozhodnutí hradní mluvčí Petr Hájek.

Zákaz převodu krajských nemocnic na obchodní společnosti přijala dolní parlamentní komora hlasy levicových poslanců. Občanští demokraté se už před časem nechali slyšet, že zváží stížnost k Ústavnímu soudu. Jako protiústavní hodnotí zákon také hejtmani.

Podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové je ale tento zákon nutný proto, aby síť zdravotnické péče byla dostupná a kvalitní. Obchodní společnost podle ní nemůže v plném rozsahu plnit veřejnou službu, jakou je zdravotnictví.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme