Prezident vetoval zákaz převodu nemocnic

Prezident Václav Klaus dnes vetoval novelu zákona, kterou chtěla vládní koalice zakázat převody nemocnic v majetku krajů na obchodní společnosti. Klaus odmítá obavy o dostupnost péče a vadí mu omezení pravomocí krajů. Předloha tak míří zpět do sněmovny, kde ještě mohou poslanci prezidentovo veto přehlasovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Jan Rosenauer

Podle novely mají kraje s privatizací nemocničních zařízení vyčkat do přijetí zákona o neziskových organizacích.

Hejtmani ale míní, že to znemožňuje rozumnou a ekonomickou správu nemocnic, což může znepříjemnit jejich fungování do budoucna. Šéfové krajů také tvrdí, že novela je protiústavní, a chtějí se obrátit na Ústavní soud.

Podle Klause navržené změny představují vážný zásah do pravomocí krajů a obcí a brání postavení nemocnic na zdravý ekonomický základ. "Nebude-li tato novelizace zákona přijata, nebude to mít žádné další nepříznivé následky, protože v oblasti ochrany veřejného zdraví nic akutního neřeší," napsal Klaus v odůvodnění svého kroku šéfovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi.

Prezidentovi vadí, že kraje by v důsledku novely nemohly zacházet podle svých představ s majetkem, který na ně přešel od státu. Nesouhlasí s varováním ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, že by nemocnice po převodu na obchodní společnosti nezajistily dostupnost péče obyvatelstvu, ale orientovaly se pouze na lukrativní obory.

"Obava je neopodstatněná. Dostupnost a rozsah zdravotní péče vyplývá z celkové státní koncepce zdravotnictví, a nikoli z formy vlastnictví jednotlivých zdravotnických zařízení," uvádí v dopise šéfovi sněmovny Klaus.

Podle dřívějších údajů je však pravděpodobné, že sněmovna prezidentovo veto přehlasuje. Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví prosadili zejména poslanci ČSSD a KSČM, kteří mají ve sněmovně pohodlnou většinu.

Podle předsedy sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Jaroslava Krákory se dolní komora pokusí normu znovu prosadit už na nadcházející schůzi, která začíná příští úterý. Na tom, že zákon zasahuje do kompetencí krajů Krákora nevidí nic špatného.

"Zasáhlo by to samozřejmě do krajů, ale já si myslím, že za zdravotnictví, jeho úroveň a kvalitu odpovídá hlavně ministerstvo zdravotnictví. My jsme to už dvakrát přehlasovali, tak to přehlasujeme i potřetí," řekl Krákora.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme