Prezident vetoval zákon o trestní odpovědnosti firem

Prezident Václav Klaus vetoval vládní návrh zákona, který měl od příštího roku umožnit trestat i firmy. Norma se tak vrací do sněmovny, která může veto prezidenta přehlasovat. Zákon má podle vlády přispět k boji proti korupci a organizovanému zločinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: Reuters

Podle prezidenta se trestné činnosti může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoliv instituce. Návrh zákona označil Klaus za alibistický, protože nevede ke hledání konkrétního viníka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) názor prezidenta respektuje, kvalitu zákona ale hájí a upozorňuje také, že trestní odpovědnost právnických osob požadují po Česku mezinárodní organizace jako Evropská unie nebo OECD.

„My zkrátka nemůžeme být zemí, která bude v evropském prostoru sankcionována a poškozována na zahraničních trzích a u zahraničních investorů jenom proto, že nebudeme mít tento institut v českém právním řádu,“ podotkl Pospíšil.

Koalice zákon považuje za významný protikorupční nástroj, a ve Sněmovně se proto prezidentovo veto pokusí přehlasovat. Pospíšil předpokládá, že návrh podpoří absolutní většina koaličních poslanců, ale i opoziční ČSSD.

„Primárně mají být vládní návrhy podporovány vládní koalicí. Pokud to podpoří opozice, tak je to samozřejmě dobře. Podpoří ho kvůli obsahu, ne proto, že bychom o to explicitně žádali,“ uvedl ministr.

Zákon přesně specifikuje, za jaký zhruba z osmi desítek trestných činů mohou být podniky stíhány. "Jsou tam především trestné činy v oblasti životního prostředí, konkrétně třeba vypouštění látek do moří a podobné věci," vysvětlil Radiožurnálu jeden z tvůrců trestního kodexu Pavel Šámal.

Návrh zákona obsahuje také trestné činy hospodářského charakteru. "Takové ty nejzávažnější, kdy přichází v úvahu odpovědnost právnických osob, trestné činy korupční a organizovaný zločin," doplnil Šámal.

Martin Drtina, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme