Prezident vítá dohodu koaličních stran na nové vládě

Prezident Václav Klaus vítá, že strany dosavadní vládní koalice i opoziční ODS přišly s řešením několikaměsíční krize. Noční dohoda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU o novém kabinetu je pro něj přijatelnou alternativou, která umožní standardní ústavní postup. Na rozdíl od loňského léta, kdy po nově vznikající vládě Stanislava Grosse žádal garanci většinové podpory ve sněmovně, tak nyní prezident neučiní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Prezident vychází z toho, že navrhovaná vláda je založena na původní spolupráci ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, a bude tedy jistou mutací dosavadní vlády. "Proto nemám pocit, že mám žádat 101 podpisů v této chvíli," řekl prezident s tím, že podpora se projeví při hlasování Sněmovny o důvěře nové vládě.

Pokud by tato varianta ztroskotala, stal se by se znovu aktuální scénář předčasných voleb navržený ODS, řekl Klaus. Uvedl, že po výsledku nočního jednání koaliční stran se stal návrh předčasných voleb spojených s referendem, který ve středu inicioval předseda ODS Mirek Topolánek, překonaným.

Prezident Václav Klaus dnes řekl, že byly k dispozici pouze dvě možnosti: "Dokončení tohoto volebního období na bázi vládní koalice z roku 2002, nebo jeho zkrácení předčasnými volbami dohodou jakkoliv utvořené parlamentní většiny." Návrh řešení, se kterým dnes prezidenta seznámil předseda vlády a ČSSD Stanislav Gross považuje za jednu z variant první možnosti, která umožní standardní ústavní postup. To podle Klause znamená demisi dosavadní vlády, jmenování nového předsedy vlády, na základě jeho návrhu jmenování jednotlivých ministrů a hlasování o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně.

Seznam nových ministrů, o němž v noci jednali lídři koaličních stran samostatně s kandidátem na premiéra Janem Kohoutem, není ještě konečný. Poslední slovo budou mít zřejmě večer poslanci ČSSD, na jejichž každém hlasu závisí podpora budoucí vlády. Lidovci a unionisté mohou být se sestavou spokojeni, po vládní krizi si polepší či zůstanou na stejných pozicích.

Složení nové vlády potvrdí až dnešní večerní schůzka koaličních stran. Jejich vyjednavači totiž budou mít mandát svých stranických grémii definitivně dohodu uzavřít. Opozice, tedy ODS a KSČM, dnes dala najevo, že nový kabinet při hlasování o důvěře ve Sněmovně nepodpoří.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme