Prezident vrátil novelu, která by umožnila zákaz pobytu za přestupky

Prezident Václav Klaus vetoval novelu, která by umožnila uložit za vybrané opakované přestupky až tříměsíční zákaz pobytu. Poslanci tak budou o změně rozhodovat znovu. Veto můžou přehlasovat, pokud novelu podpoří aspoň 101 zákonodárců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus mluvil o svém postoji ke sportu | Foto: Tomáš Novák

„Pan prezident ve svém dopise shrnul v šesti bodech své námitky a připomínky k tomuto zákonu, který, jak sám napsal, byl od počátku předmětem zásadních sporů nejen pro svůj zjevný populismus a politickou účelovost, ale i pro svoji nedomyšlenost, snadnou zneužitelnost i možnou protiústavnost,“ přiblížil Klausův mluvčí Radim Ochvat důvody, které prezidenta vedly k vrácení novely sněmovně.

Podle novely by úřady mohly ukládat zákaz pobytu například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání tam, kde to radnice místními vyhláškami zakazují. Sankce by se ale nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident vetoval novelu, která úřadům umožňuje uložit za opakované přestupky zákaz pobytu. O tématu jsme diskutovali v Ozvěnách dne. Hosty byli poslankyně za ODS a bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček

„Novelu přestupkového zákona považuji za další doklad nebezpečného a stále výraznějšího trendu řešit společenské problémy jejich kriminalizací namísto odstraňováním jejich příčin. Zákazem pobytu obec svůj konkrétní problém nevyřeší, jen ho dočasně přesune k sousedům,“ uvedl prezident ve svém odůvodnění.

Upozornil také poslance, kteří budou o návrhu znovu hlasovat, aby vzali v úvahu, že ho kromě prezidenta odmítl i Senát, příslušný výbor Sněmovny i veřejný ochránce práv.

Prezidentské veto je pro mě obrovským zklamáním, říká Řápková

Podle předkladatelů novely přestupkového zákona měla novela přispět ke zmírnění sociálního napětí, zvlášť v nekritičtějších regionech. Jedním z autorů novely je i poslankyně za ODS a bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková. V Ozvěnách dne uvedla, že dnešní prezidentské veto je pro ni velkým zklamáním.

„O to více, že pan prezident byl loni ve Šluknově, kde měl možnost hovořit se starosty a seznámit se se špatnou bezpečnostní situací. Ale nejvíce mě mrzí, že se jeho vyjádření netýká jen odborné stránky, ale říká, že jde populismus a politickou účelovost, což je urážka vůči lidem, kteří mají praktické zkušenosti a řeší tyto problémy dlouhodobě,“ řekla.

Připomněla, že sankce, které jsou dnes k dispozici ve správním řádu v přestupkovém zákoně, jsou nedostačující pro lidi, kteří nepracují. „Jsou to lidi, kteří žijí pouze z dávek v hmotné nouzi a jsou si dobře vědomi, že za přestupek je možné je potrestat pouze pokutou, která je nevymahatelná,“ vysvětlila.

Křeček: Obce to vítají, ale rozhodovat nebudou

Jedním z kritiků novely je poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. Podle něj zanesení dočasného zákaz pobytu do české legislativy problémy s chronickými pachateli drobných přestupků nevyřeší.

„Pokud se ten člověk dopouští takového jednání, tak ho jen přesuneme někam jinam a tak to bude dělat jinde, to je přece absurdní. Hlavní právní problém spočívá v tom, že obce to sice vítají, ale ony o tom vůbec nebudou rozhodovat. O přestupcích rozhoduje státní správa, nikoliv obce. Čili nástroj to pro ně žádný nebude,“ uvedl.

Jako další výhradu, kterou vzpomněl i prezident Klaus, zmínil Křeček fakt, že lidé nemusejí žít tam, kde mají hlášený trvalý pobyt. „Ten člověk může mít trvalý pobyt úplně jinde, než kde má rodinu a kde žije, a bude tímto způsobem od rodiny odtržen.“

Podle Řápkové k tomu ale dojít nemůže. Připomněla, že zákaz pobytu v českém právním řádu jako instrument už funguje.

„Soudy jej ukládají od jednoho roku do 10 let a zkoumá se přitom, kde je skutečný pobyt pachatele. Existují na to i judikáty soudu. Takovýmto způsobem by se řídil i správní orgán. Navíc pokud by tam dotyčný pracoval a měl rodinu, tak by mohl požádat o povolení, aby v osobní záležitosti mohl do místa zákazu pobytu. Pokud by mu povolení bylo vydáno, zákaz by pozbyl účinek,“ vysvětlila.

Viktorie Hošková, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme