Prezident vstoupil do zablokované povolební situace

Do zablokované povolební situace dnes vstoupil prezident Václav Klaus. Postupně bude mluvit s lídry všech pěti stran zastoupených ve sněmovně. Jako prvního přijal předsedu Strany zelených Martina Bursíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a M. Bursík | Zdroj: ČTK

Bursík po schůzce řekl, že s Klausem mluvili o všech možných scénářích východisek, která jsou teď na stole, včetně formátu čtyřkoalice. Řeč byla i o nedařící se volbě šéfa Poslanecké sněmovny.

"Mluvili jsme o tom, že to jsou věci, které spolu souvisí, a že pravděpodobnost, aby se izolovaným způsobem podařilo zvolit předsedu nebo předsedkyni sněmovny, je nižší a nižší," doplnil Bursík.

Bursík prý dále prezidenta republiky informoval i tom, že postoje zelených zůstávají neměnné. Například v tom, že nepodpoří formát vlády ČSSD, která by se opírala o komunisty.

Jako druhého přijal Klaus na Pražském hradě šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Odpoledne se sejde i s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek byl po jednání s prezidentem velmi stručný a nechtěl o rozhovoru nic bližšího prozradit. Řekl jen, že nepovažuje projekt trojkoalice své strany s ODS a zelenými za mrtvý, a potvrdil, že se v něm lidovci hodlají dál angažovat.

Nekomentoval ani slova předsedy Strany zelených Martina Bursíka, který se s Klausem sešel před ním. Bursík po schůzce naznačil, že šance na uskutečnění trojkoaličního projektu s postupem času spíš klesají. S prezidentem se prý shodl na tom, že s časem je řešení situace vznikem zeleno-pravé vlády "obtížnější a obtížnější".

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme