Prezident vyhlásil termín voleb

Letošní volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 14. až 15. června. Shodli se na tom ve středu večer na Pražském hradě prezident Václav Havel a předseda vlády Miloš Zeman. Premiér totiž společně s hlavou státu vyhlášení voleb podepisuje. Oba představitelé také určili termíny voleb do třetiny Senátu a do obecních zastupitelstev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M.Zeman a V.Havel | Foto: Stanislav Peška

"Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 14. až 15. června. Senátory do třetiny horní komory lidé budou volit 25. a 26. října. Volby do obecních zastupitelstev a zastupitelstva hlavního města Prahy budou 1. a 2. listopadu" uvedl prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Havel: Termíny voleb

"Své rozhodnutí jsem právě po dohodě s panem premiérem podepsal a pan premiér ho kontrasignoval," poznamenal také Václav Havel. prezident. "Z hlediska jistoty občanů a perspektivy politických stran je lépe v termínu trochu ustoupit", dále řekl prezident, když vysvětloval změnu svého původního záměru vyhlásit sněmovní volby už v květnu.

Řádné volby do Poslanecké sněmovny se konají jednou za čtyři roky. Termíny jejich vyhlášení stanoví ústava. Dvoudenní volby, které se musejí konat v pátek a v sobotu, vyhlašuje prezident, potřebuje k tomu ale souhlas premiéra.

Vyhlášení červnového termínu voleb do sněmovny přivítala ODS, která prezidentovy úvahy o dřívějším termínu kritizovala. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl poradce Václava Klause Ladislav Jakl: "Ten termín je prostě obvyklý, jsou na něj zvyklí kandidáti i voliči. Stal se tradicí posledních let. A bylo by poněkud násilné hledat termín jiný."

Přehrát

00:00 / 00:00

L.Jakl: Ten termín je obvyklý

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda ocenil fakt, že dny konání voleb do sněmovny jsou už nyní známy. Měsíc jejich konání podle něho až tak důležitý není. Čtyřkoalice dala už dříve najevo, že jí žádný termín voleb nevadí a datu voleb se přizpůsobí.

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme