Prezident začne jednat o vládě s ČSSD, lidovci a ODS

Začínající týden bude ve znamení jednání o nové české vládě. Po sobotní demisi premiéra Špidly dal prezident Václav Klaus najevo, že bude postupovat standartně. To znamená, že by měl sestavením vlády pověřit úřadujícího předsedu sociální demokracie Stanislava Grosse. Prezident ale počká, až vláda ve středu podá demisi a teprve pak pozve na Hrad zástupce tří politických stran - koaliční ČSSD a KDU-ČSL i opoziční ODS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: Miroslav Konvalina

Sociální demokraté, lidovci a občanští demokraté - právě tyto tři strany patří podle prezidenta Klause mezi relevantní aktéry současné politické scény, proto s nimi chce o podobě nového kabinetu diskutovat. Už se také telefonicky spojil s jejich předsedy - Stanislavem Grossem, Miroslavem Kalouskem a Mirkem Topolánkem.

"Já budu jednat s těmito třemi politickými představiteli o tom, jakou mají představu, jak sestavit vládu, která by mohla získat důvěru v Poslanecké sněmovně a mohla existovat a mohla fungovat," oznámil prezident.

S předsedy těchto stran se Klaus sejde, až vláda definitivně odstoupí, tedy zřejmě ve čtvrtek. S Unií svobody a komunisty prezident při jednáních nepočítá.

Podle nově zvoleného šéfa US-DEU Pavla Němce na to má hlava státu právo. "Každý, a platí to i pro prezidenta České republiky, se může scházet s kým uzná v tu chvíli za vhodné. Nicméně hlasování o jakékoli nové vládě bude v Poslanecké sněmovně, a tam se to bude týkat i Unie svobody."

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček si naopak myslí, že by prezident udělal chybu, kdyby nechtěl jednat také s jeho stranou. "Pan prezident přece proklamoval, že je nadstranický prezident a že bude jednat napříč politickým spektrem, a já si myslím, že ještě má dost prostoru, aby to naplnil."

Předseda ČSSD Stanislav Gross je zatím ve svých vyjádřeních zdrženlivý. Své představy o nové vládě nechce ventilovat, dokud nebude stoprocentní, že bude sestavováním kabinetu pověřen. Uvedl pouze, že by se nechtěl spoléhat na podporu komunistů.

Jinak Gross nevylučuje ani vládu s lidovci, ani s unionisty, ani další pokračování koalice. Nic upřesnit ale nemíní. "V tuhletu chvíli není možné, abych já tady dělal nějaká silácká prohlášení a choval se nezodpovědně, protože bych si zužoval nějaký prostor k manévru, který určitě existuje."

Předseda lidovců Miroslav Kalousek soudí, že hlavním úkolem je teď zajistit novou vládu bez vlivu komunistů. Byl by pro pokračování koaliční vlády, ta by ale musela mít ve sněmovně silnější pozici než dosud. Předčasné volby každopádně za dobré řešení nepovažuje. "Předčasné volby by vždycky měly být až tím posledním řešením; myslím si, že je šance sestavit stabilní vládu do konce volebního období."

Opoziční občanští demokraté mají o dalším směřování jasno. "Občanská demokratická strana jako konstruktivní opozice podpoří takové varianty politického řešení, které povedou k předčasným volbám," říká šéf ODS Mirek Topolánek. Podle něj připadají v úvahu tři termíny: letošní podzim, kdy se budou konat volby krajské a senátní, začátek příštího roku anebo červen 2005.

Cesta k předčasným volbám je ale komplikovaná. Musela by se najít třípětinová podpora ve sněmovně a v senátu, což je nepravděpodobné. Další variantou pro předčasné volby je, že by sněmovna třikrát nedala důvěru vládám, které se o mandát budou ucházet. Potom by prezident mohl sněmovnu rozpustit a do 60 dnů by potom následovaly předčasné volby.

Viktorie Hošková, Lucie Weissová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme