Prezident zahájil povolební konzultace

Prezident Václav Havel pověří jednoho z politiků sestavením nové vlády až v pondělí. Chce totiž počkat na to, až volební komise potvrdí definitivní výsledky voleb. Oznámil to po skončení prvního kola povolebních konzultací s předsedy ČSSD, ODS, unionistů a KDU-ČSL na Pražském hradě. Koho vyjednáváním o novém kabinetu pověří, to zatím neřekl. Vladimír Špidla ale večer potvrdil, že mu prezident neoficiálně oznámil, že jednáním o příští vládě pověří jeho. Prezident stejně jako v minulých letech k povolebním konzultacím ani tentokrát nepozval komunisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla a V. Havel | Foto: Stanislav Zbyněk
Přehrát

00:00 / 00:00

V. Havel - pověření až v pondělí

Po separátních schůzkách s Vladimírem Špidlou, Václavem Klausem a s Hanou Marvanovou a Cyrilem Svobodou prezident Havel připustil, že jednání o nové vládě nebudou úplně jednoduchá. "Ale po těch dnešních hovorech jsem přece jenom větší optimista, než jsem možná byl před nimi; mají ta jednání šanci na úspěch."

Havel také potvrdil, že šéf vítězné ČSSD Vladimír Špidla preferuje koaliční vládu sociálních demokratů a Koalice před jednobarevnou menšinovou vládou. Stejnou variantu preferuje i prezident, v případě nutnosti by ale jmenoval i kabinet menšinový. "Já osobně bych jako ctitel parlamentní demokracie uvítal, kdybychom měli, tak jak je v parlamentních demokraciích obvyklé, vládu většinovou, vládu těšící se legitimní podpoře v parlamentu. Nepovede-li se to, může býti vláda menšinová - ani to není nic neobvyklého."

K povolebním konzultacím Havel stejně jako v minulých letech nepřizval KSČM, která se po víkendových volbách stala třetí nejsilnější stranou v zemi. "Já jsem jednal s těmi, kteří by přicházeli v úvahu jakožto tvůrci či spolutvůrci vlády a všechny strany daly najevo, že s komunisty vládu tvořit nechtějí, tudíž formálně vzato nemám žádný důvod je sem k těmto jednáním pozvat. ... Kdyby komunistická strana přicházela v úvahu jako strana spoluvládnoucí, cítil bych jako svoji ústavní povinnost s ní jednat," vysvětlil své stanovisko prezident.

Předseda komunistů Miroslav Grebeníček byl jediným stranickým lídrem, kterému v sobotu Havel ke zvolení do sněmovny neblahopřál a s nímž nebude jednat. "Já beru jeho rozhodnutí na vědomí. Za půl roku už prezidentem nebude a pravděpodobně dojde konečně k naplňování všech principů parlamentní demokracie," reagoval na Havlovo odmítnutí Grebeníček.

Eva Hůlková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme