Prezident Zeman ani ČSSD nechce úřednickou vládu, tvrdí ministr vnitra Chovanec

ČSSD nechce úřednickou vládu a prezident Miloš Zeman se v tom s ní shoduje. Po jednání se Zemanem to ve středu novinářům řekl první místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj Bohuslav Sobotka (ČSSD) také nelpí na funkci premiéra, pokud by jeho osoba měla být překážkou pro vznik nové vlády. Pro ČSSD je ale zásadní, aby v novém kabinetu nebyl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Praha (Aktualizováno: 18:20 3. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně | Foto: Filip Jandourek

„My jsme se shodli na jedné věci oba dva, v zásadě na tom, že nepreferujeme úřednickou vládu. To znamená, pan prezident bude hledat podle všeho politické řešení, které bude mít většinu v Poslanecké sněmovně. To je to, co z toho dedukuji,“ řekl Chovanec. Domnívá se také, že Zeman ve čtvrtek přijme Sobotkovu demisi, prezident to nicméně v jejich rozhovoru přímo neřekl.

„Pan premiér jasně říká, že nelpí na své funkci a že pokud by jeho jméno bylo překážkou pro další funkční dohodu - s tím, že ovšem řekl, že ta vláda musí být bez Andreje Babiše - tak že na té funkci nelpí,“ řekl Chovanec. O tom, že by Sobotka zvažoval rezignaci na předsedu ČSSD, neslyšel a premiéra by od takového kroku zrazoval.

Zdůraznil, že vládní krize nevznikla rozhodnutím Sobotky podat demisi, ale podezřením, že Babiš krátí daně, které vicepremiér podle Chovance nedokázal věrohodně vysvětlit. „To krácení daní znamená, že Andrej Babiš z nezdaněných peněz pravděpodobně získává denně 250.000 korun. My tady honíme každého prodejce, každého vlastníka potravin, případně restauratéra, který v rámci systému EET musí prokazovat své tržby. A my těmto lidem beze vší pochybnosti musíme prokázat, že i ti velcí platí daně,“ řekl Chovanec.

Ministr vnitra také obvinil Babiše, že využívá média, která spadají pod jeho dřívější společnost Agrofert k útokům na politické konkurenty. I kvůli tomu bude podle Chovance obtížné jednání o sestavení nové vlády na současném koaličním půdorysu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme