Změna: prezident Zeman se veřejnosti neukáže, urnu mu nakonec přinese volební komise až do zámku

Prezident Miloš Zeman odevzdá hlas ve sněmovních volbách na zámku v Lánech, informoval o tom jeho mluvčí. Podle sdělení Hradu nedoporučil prezidentovi návštěvu volební místnosti jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Zemanovi tak urnu na hlasovací lístky komisaři donesou až do jeho sídla. Celá akce proběhne bez přítomnosti veřejnosti a kamer. Ve středu přitom hradní kancléř Vratislav Mynář občany ujišťoval, že hlavu státu uvidí volit.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 21:03 7. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

„Jsou to nesmysly! Pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,“ napsal Mynář rozhlasové stanici Frekvence 1 ve středu.

Veřejnosti se ale prezident v pátek nakonec neukáže. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček totiž oznámil, že Zeman bude volit z lánského zámku.

„Prezident republiky Miloš Zeman bude volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v pátek dne 8. října 2021 na zámku v Lánech,“ uvedl mluvčí. Ten také napsal, že na doporučení prezidentova ošetřujícího lékaře a šéfa Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala bude upraven i další program hlavy státu.

Prezident Zeman nastoupil k hospitalizaci do vojenské nemocnice v Praze. Je v ní také Václav Klaus

Číst článek

Aby mohl Zeman volit z lánského sídla, musel si zažádat o voličský průkaz nejpozději do středečního odpoledne. Jeho vyřízení serveru Novinky.cz ve čtvrtek potvrdil mluvčí Hradu. „Pan prezident má voličský průkaz,“ sdělil stručně Ovčáček.

Na dotaz, kdy přesně kancelář prezidenta o průkaz zažádala, odmítl mluvčí odpovědět. „To je absolutně nedůležité, a proto neočekávejte žádnou odpověď. Důležité je, že pan prezident půjde volit,“ uvedl Ovčáček.

Zeman v posledních letech volil na základní škole v pražských Stodůlkách. Naposledy tam odevzdal hlas v senátních volbách se svou manželkou Ivanou Zemanovou.

Mluvčí Prahy 13 Lucie Steinerová už během dne serveru iROZHLAS.cz sdělila, že městská část nemá žádné informace o tom, že by měl Zeman volit právě tam. „Ještě jsme nic neobdrželi. Je to občanská věc pana prezidenta. Nemáme k tomu teď žádné bližší informace,“ řekla.

V posledních dnech se spekulovalo, kde nakonec Zeman hlas odevzdá. Jednou z možností byla Základní škola Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech. Ta ale nemá bezbariérový přístup. „Zatím nevím o tom, že by u nás měl prezident volit. Bezbariérový přístup ale nemáme, jsou tu všude schody,“ uvedla ředitelka Iveta Vrabcová s odkazem na to, že prezident kvůli neuropatii využívá invalidní vozík.

Hospitalizace

Zeman byl během září hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, kde strávil celkem osm nocí. Podle oficiálního vyjádření Hradu se jednalo o plánovanou prohlídku. Mluvčí prezidenta následně uvedl, že na základě vyšetření jako CT, sonografie a krevních odběrů lékaři nezjistili „žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě“.

„Prezident republiky podle zjištění lékařů trpí dehydratací a mírným vyčerpáním,“ uvedl tehdy mluvčí. Radiožurnál a Deník N však zjistily, že Hrad neříká o prezidentově zdravotním stavu pravdu. Sedm důvěryhodných zdrojů potvrdilo, že prezident má problémy s játry a do nemocnice musel kvůli tomu, že se mu začala tvořit tekutina v dutině břišní. O Zemanových problémech s játry mluvil ve středu i bývalý prezident Václav Klaus.

Hrad neříká o stavu prezidenta Zemana celou pravdu, v nemocnici byl kvůli problémům s játry

Číst článek

Ke zdravotnímu stavu prezidenta se ve čtvrtek vyjadřoval v rozhovoru pro Rádio Impuls také premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj prezident nemá chuť k jídlu a nemá dostatek živin.

Zemanův zdravotní stav je v posledních dnech v centru pozornosti kvůli nadcházejícím sněmovním volbám, po kterých bude jeho role klíčová. Právě on totiž určí, kdo dostane první pokus sestavit novou vládu.

Babiš už avizoval, že se s prezidentem sejde v neděli večer. Dle jeho slov však půjde o neformální schůzku, nikoliv o povolební jednání.

Zdislava Pokorná, Martin Štorkán, Vít Kubant, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme