Chystá se velká dezinfekce Hradu od covidu. Čištění se dotkne kvůli Zemanově nákaze i lánského zámku

Pražský hrad chystá velkou dezinfekci prostor přístupných návštěvníkům. Jak zjistil server iROZHLAS.cz z veřejně dostupné smlouvy, má za ni zaplatit asi čtvrt milionu korun. Důvodem je současná koronavirová situace. Čištění se má týkat také zámku v Lánech, kde je v současnosti i covidem-19 nakažený prezident Miloš Zeman. Tu ale neprovede externí firma, úklid zajistí zaměstnanci hradního aparátu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceremoniál doprovázela přísná bezpečnostní opatření, protože prezident má koronavirus. Státníky mimo jiné oddělovalo plexisklo

Kvůli covid pozitivnímu prezidentovi se dezinfekce bude týkat i lánského zámku | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

„Předmětem plnění je závazek dodavatele provést odbornou činnost – preventivní hloubkovou dezinfekci vybraných prostor přístupných návštěvníkům Pražského hradu, prostřednictvím NANO technologie, a to nástřikem do dvou metrů výšky jednotlivé místnosti či prostoru,“ píše se v kontraktu zveřejněném v registru smluv mezi Správou Pražského hradu a dodavatelskou firmou. 

Gazdík se v Lánech sešel s prezidentem Zemanem. Řešili budoucnost školství i situaci s koronavirem

Číst článek

Podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora by se dezinfekce měla týkat především prostor, které jsou přístupné návštěvníkům. „Vzhledem k současné koronavirové situaci jsme se rozhodli preventivně vydezinfikovat místa na Pražském hradě, kde lze očekávat větší kumulaci lidí, jako jsou toalety a infocentrum,“ odpověděl na dotaz iRozhlas.cz Pastor.

Dezinfekci nanonástřikem v prostorách Pražského hradu provádí brněnská firma P.B.H. ekology. Hrad za ni zaplatí bez daně 232 tisíc korun. Obdobně Hrad vnitřní prostory čistil skrze stejného dodavatele už loni. Tehdy smlouva ale zahrnovala třeba i důkladnou dezinfekci stolů a židlí, kterou už současný kontrakt neobsahuje.

Správa Pražského hradu navíc předpokládá, že se bude dezinfekce prostor v budoucnu opakovat. „Takto operativně budeme pokračovat i nadále, a to jak podle epidemické situace, tak i v souvislosti s množstvím návštěvníků v konkrétních prostorech,“ doplnil Pastor.

Firma P.B.H. ekology prováděla nanonástřik v posledním roce i v dalších státních institucích. V srpnu společnost podepsala smlouvu na aplikaci ochranného nanonástřiku třeba s Lesní správou Lány. Na jaře pak firma podle zveřejněných kontraktů dezinfikovala třeba pankráckou věznici, Vazební věznici v Ostravě, Teplicích nebo třeba v Opavě.

Dezinfekce Lán

Správa Pražského hradu plánuje dezinfikovat také zámek v Lánech. V tuto chvíli tam totiž úřaduje koronavirem nakažený prezident Miloš Zeman. Podle mluvčího ale není dezinfekce Lán součástí smlouvy s odbornou firmou. Má ji provést hradní personál.

Hubáčková představila Zemanovi priority resortu životního prostředí, senátorkou zůstane

Číst článek

„Běžné čištění a dezinfekci provádí náš úklid v celém areálu Pražského hradu každý den, a je tomu tak samozřejmě i na zámku v Lánech,“ vysvětlil Pastor.

Dezinfekcí musel projít třeba i jmenovací dekret nové vlády, který Zeman v izolaci podepsal. Jak už dříve informoval Radiožurnál, byl vystavený ultrafialovému záření, aby se zlikvidovaly případné zbytky viru. Listinu si pak mohl bezpečně v neděli odnést i nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS).

Zeman za plexisklem

Prezident Zeman totiž, navzdory izolaci kvůli pozitivnímu testu na koronavirus, pracuje. Vedle Fialy se setkává také s nominanty na ministry nové Fialovy vlády. Naposledy se setkal s nominanty na ministra školství Petrem Gazdíkem (STAN) a na ministryni životního prostředí Annou Hubáčkovou (KDU-ČSL).

Kandidát na funkci ministerstva školství Petr Gazdík (STAN) u prezidenta Miloše Zemana | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Ministerské rozhovory probíhají zatím ve stejné podobě jako jmenování Petra Fialy premiérem. To znamená s použitím speciální kóje z plexiskla, která odděluje koronavirem nakaženého prezidenta Zemana od příchozích politiků. Tato opatření přijal Hrad krátce po vyjádření hlavní hygieničky Pavly Svrčinové. Ta Radiožurnálu řekla, že prezident nemá žádnou výjimku z platných protiepidemických opatření.

Na vzniku kóje se podílel i epidemiolog Roman Prymula. Uvedl to ve svém rozhovoru pro CNN Prima News. „Podílel jsem se na ideovém záměru, aby se politici mohli potkat, a zároveň jsme je oddělili. Zpracování však už nebylo na mně,“ vysvětlil Prymula. 

Epidemiolog doplnil, že díky kóji a nastaveným opatřením nákaza koronavirem na lánském zámku příchozím politikům nehrozí.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme