Prezident Zeman jmenoval Kalu do čela Nejvyššího kontrolního úřadu

Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu se stal jeho dosavadní viceprezident Miloslav Kala. V úterý ho do funkce zvolili poslanci a dnes ho na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Křeslo šéfa NKÚ je tak po více než roce opět obsazené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval Miloslava Kalu prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman Kalu považuje za vynikajícího odborníka, který Nejvyšší kontrolní úřad dobře zná.

„Pevně doufám, že podle kybernetické zásady, že každý systém, který nemá zpětnou, tedy kontrolní vazbu, degeneruje, přispějete ve své funkci k tomu, aby Česká republika nebyla postižena degenerativními procesy,“ prohlásil.

Miloslav Kala vnímá jmenování do čela NKÚ jako potvrzení své dosavadní práce i jako rozvázání rukou kontrolorů. Zahájit by chtěl větší změny zejména v kontrolní oblasti.

„Jako vykročení úřadu do nové doby, kdy bude mnohem více a aktivněji poukazovat na problémy čerpání veřejných prostředků, kdy dosáhne rozšíření působnosti v naší činnosti a kdy také bude velmi významným příspěvkem pro ozdravení veřejných financí, které v současné době určitě nejsou v nejlepším stavu,“ vysvětlil.

Pro dosavadního viceprezidenta se v tajné volbě vyslovilo 108 poslanců. Kala byl podle svých slov rád, že se mu podařilo přesvědčit Poslaneckou sněmovnu o své odpovídající kvalifikaci.

Pro kandidáta ČSSD zvedli ruku i vládní občanští demokraté. Podle zákulisních dohod za to ODS připadne post viceprezidenta úřadu, obsadit ho má poslankyně Zdeňka Horníková.

Miloslav Kala vedl úřad od loňského února, kdy kvůli pravomocnému rozsudku skončil ve funkci tehdejší prezident úřadu František Dohnal. Toho soud potrestal za to, že odmítal poslancům vydat dokumenty ke kontrole hospodaření NKÚ.

Martina Spěváčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme