Prezident Zeman jmenuje premiéra 17. ledna, vláda by mohla být do konce měsíce

Po zhruba dvou měsících od voleb se vytvořila vládní koalice a 6. ledna stvrdila svým podpisem koaliční smlouvu, kterou dnes prezidentovi předá předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Prezident Miloš Zeman dnes představil svůj pohled na aktuální politickou situaci a nastínil své další kroky, Bohuslava Sobotku jmenuje premiérem 17. ledna v 15 hodin na Pražském hradě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman informoval, že Bohuslava Sobotku jmenuje premiérem 17. ledna

Prezident Miloš Zeman informoval, že Bohuslava Sobotku jmenuje premiérem 17. ledna | Zdroj: ČTK

„Bohuslava Sobotku jsem pověřil jednáním o sestavení vlády, dal jsem mu jednu jedinou podmínku. Zajistit si spolehlivou parlamentní většinu. Pan Sobotka tuto podmínku splnil. Minulý pátek jsem mu sdělil, že ho týden po podpisu koaliční smlouvy jmenuji premiérem,“ řekl Zeman.

Prezident na konferenci vysvětlil také své výhrady ke složení vlády. „Plně uznávám, že prezident není polyhistor, že nemůže posuzovat míru odborné kompetence jednotlivých uchazečů o ministerskou funkci, a to s jedinou výjimkou. A sice tam, kde žádná odborná kompetence není,“ řekl Zeman a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si tiskovou konferenci prezidenta Miloše Zemana

„Nejsem oprávněn rozhodovat, jestli odborná praxe má být dvacetiletá, nebo pětiletá. Ale nesmí být nulová. Ministr, který o resortu nic neví, by neměl být ministrem,“ myslí si Zeman.

Podle Zemana je Česko jedinou zemí Evropské unie, v níž neexistuje služební zákon. „Ve všech ostatních zemích unie existují takzvaní státní tajemníci, kteří hlídají, aby se političtí ministři nedopouštěli zásadních laických omylů, než se svoji práci případně naučí,“ uvedl prezident.

„Jde-li o resorty, jimiž protékají desítky miliard peněz daňových poplatníků každý rok, a jde-li o resorty v zemi, kde služební zákon ani státní tajemník neexistuje, hrozí riziko laického vedení resortů, které může vést k výrazným národohospodářským ztrátám.“

Výhrady k některým kandidátům trvají

Prezident poté vyjmenoval i další výhrady, aniž by je adresoval konkrétním ministerským kandidátům. Mimo jiné mluvil o podivně dosaženém vzdělání, slučování funkcí či chybějící bezpečnostní prověrce.

Zeman tím mířil například na možného ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který získal během devíti měsíců titul na plzeňské právnické fakultě. Chovanec se vzápětí ohradil, podle něj už byly okolnosti jeho studia opakovaně prověřované a vysvětlené.

Kandidát na ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po jednání grémia strany | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Na adresu Jiřího Dienstbiera Zeman uvedl, že není vhodným kandidátem na ministra pro legislativní radu vlády a lidská práva, protože měl být adeptem na lídra ČSSD pro evropské volby. Dienstbier to ale odmítl.

„Pan prezident má zřejmě špatné informátory, protože já nejsem kandidátem sociální demokracie do Evropského parlamentu,“ reagoval Dienstbier. Podle něj má prezident právo mít ke kandidátům výhrady, podstatné ale je, že neexistují žádné ústavní nebo zákonné překážky pro jmenování jednotlivých kandidátů na ministerské posty.

„Já jsem žádné takové k žádnému z nominovaných v projevu prezidenta republiky nezaznamenal a je tady shoda naprosté většiny ústavních právníků, že prezident nemůže jen tak z plezíru odmítnout žádného z kandidátů,“ podotkl Dienstbier.

Prezidentovi vadí, že jeden z kandidátů nemá prověrku. Zřejmě jde o Mládka

Číst článek

Nová vláda by podle prezidenta mohla být jmenována do konce ledna. Jeho podmínkou je, aby na mimořádné schůzi sněmovny 21. ledna prošel v prvním čtení návrh zákona o státní službě.

Kandidáti na ministry | Foto: Český rozhlas

ČRo, mka, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme