Prezident Zeman má dost podpisů pro obhajobu mandátu. Splněný limit hlásí i Horáček

Prezident Miloš Zeman už získal potřebných 50 tisíc podpisů. Může se tak znovu ucházet o post hlavy státu. Získal jich přesně 59 263. Na tiskové konferenci to ve středu řekla jeho žena Ivana Zemanová, která je šéfkou jeho petičního týmu. Splněný limit zatím ohlásil pouze podnikatel a textař Michal Horáček, který má zhruba 70 tisíc podpisů.

Praha (Aktualizováno: 16:09 16. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman už získal potřebných 50 tisíc podpisů, informovala jeho manželka Ivana Zemanová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Volební tým současného prezidenta Miloše Zemana vyslal koncem dubna do měst týmy dobrovolníků. Lidé si mohou petiční archy také stáhnout na internetu nebo je podepsat třeba v obchodech či restauracích podporovatelů. Podporu pro současného prezidenta sháněla i Strana práv občanů.

„Chtěla bych vám dnes oznámit, že k dnešnímu dni máme 59 263 podpisů. V žádném případě nepovažujeme toto číslo za definitivní," řekla Zemanová.

Sběr podpisů bude podle ní pokračovat. Je podle ní možné, že některé budou potřeba po kontrole vyřadit jako neplatné. Zároveň proto vyzvala Zemanovy příznivce, aby mu petici za jeho kandidaturu i nadále podepisovali. 

„Nakonec bych chtěla ještě dodat, že jsem velice hrdá na svého muže a jsem přesvědčena o tom, že i v příštích pěti letech má co České republice nabídnout," dodala. Na středeční tiskové konferenci nebylo opět možné pokládat otázky.

Datum prezidentských voleb vyhlašuje předseda Senátu, první kolo by se mělo konat v lednu. Přihlásit se do voleb mohou kandidáti nejpozději asi dva měsíce před volbami. Potřebují k tomu 50 tisíc ověřených podpisů nebo podporu deseti senátorů či dvaceti poslanců.

Uchazeči o post prezidenta se obávají, že bude v petičních arších mnoho chyb, získat jich proto plánují více.

Horáček už má 70 000 a Drahoš 40 000 podpisů

Splněný limit zatím ohlásil pouze podnikatel a textař Michal Horáček, který jich má 70 tisíc. Podle jeho spolupracovníka Jiřího Táborského dalších 11 tisíc z petice vyřadili například kvůli nečitelnosti. Další z favoritů, bývalý šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš, má k dispozici přes 40 tisíc podpisů.

Textař a skladatel Michal Horáček | Foto: Filip Jandourek

Lékař a aktivista Marek Hilšer řekl, že již sesbíral 15 tisíc podpisů. Očekává, že nyní mu začne jejich počet přibývat rychleji, protože do ulic vyšle dobrovolníky a brigádníky se čtyřmi podpisovými stánky. Podpisy mu podle jeho slov chodí i poštou.

Další z kandidátů, bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek, má zatím k dispozici 10 tisíc podpisů. Intenzivnější kampaň pro jejich sběr má v plánu začít v nejbližší době.

Senátor Jaroslav Kubera z ODS účast ve volbách teprve zvažuje, měl by mít k dispozici potřebnou podporu senátorů.

Sociální demokraté, v jejichž čele Zeman před lety stál, zatím nenašli do prezidentské volby vlastního kandidáta. Lídr strany do říjnových sněmovních voleb Lubomír Zaorálek ve středu novinářům řekl, že strana oslovila osobnosti ve svých řadách i několik nestraníků, žádný z nich ale o kandidaturu nestojí. ČSSD přitom podle Zaorálka považuje za prvořadé hlasování o novém složení sněmovny, prezidentskými volbami se chce zabývat až po nich.

První kolo voleb bude v polovině ledna

Prezident Miloš Zeman se ujal úřadu 8. března 2013. Jeho volební období uplyne 8. března 2018. Volbu hlavy státu vyhlašuje předseda Senátu nejpozději devadesát dnů před jejím konáním. V tomto případě to podle výpočtů ministerstva vnitra bude nejpozději zhruba v polovině října.

Volba prezidenta se koná v posledních šedesáti dnech volebního období, nejpozději však třicet dnů před jeho uplynutím. Příští prezidentské volby se tak podle ministerstva vnitra musí konat v době od 8. ledna do 6. února.

Vzhledem k tomu, že volebními dny jsou pátek a sobota a druhé kolo se koná po 14 dnech od prvního kola, připadají v úvahu pouze dva termíny.

První kolo prezidentské volby se tedy bude konat buď 12. a 13. ledna, případné druhé kolo 26. a 27. ledna příštího roku. Nebo pak 19. a 20. ledna a případné druhé kolo 2. a 3. února.

Jana Čermáková, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme