Prezident Zeman navštíví jednání vlády. S ministry probere především zahraniční politiku

Vláda Petra Nečase na svém odpoledním zasedání přivítá prezidenta Miloše Zemana, který Strakovu akademii navštíví vůbec poprvé ve funkci hlavy státu. Prezident se zúčastní pouze té části programu, která se týká zahraniční politiky. Ostatní body vládní agendy projedná kabinet samostatně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

„Považuji za přirozené, že po své inauguraci pan prezident navštíví jednání vlády České republiky. V jeho přítomnosti se bude probírat pouze bod, který se bude týkat diskuze o aktuálních prioritách české zahraniční politiky, kde zapojení se prezidenta republiky je naprosto přirozené a považuji to za normální. Poté bude jednání vlády ukončeno pracovní večeří,“ potvrdil premiér Petr Nečas z ODS.

„Témata si zřejmě určí pan prezident, o čem chce vládu informovat, o čem s ní chce jednat. Pokud se bude chtít účastnit řádného programu vlády, je to pochopitelně jeho právo, takže spíš uvidíme,“ dodal ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Kabinet se sejde ve čtyři hodiny odpoledne, Zeman dorazí zhruba o hodinu a půl později. Minulý týden už prezident mluvil s hejtmany a zítra přijde na schůzi Senátu.

„Není to přímo kvůli něčemu konkrétnímu. Pan prezident se několikrát vyjádřil, že chce navštěvovat jednání vlády. První možný termín je právě tuto středu v 17.30, kdy se účastní zasedání vlády. Následuje čtvrteční zasedání Senátu, kterého se pan Zeman zúčastní od 11 hodin,“ upozornila mluvčí prezidenta Hana Burianová.

Prezident se na Úřadě vlády potká i s šéfkou LIDEM Karolínou Peake. Její stranu Zeman několikrát ostře zkritizoval. Podle něj nemá mandát od voličů, protože neprošla volbami.

„Neobávám se rozhodně návštěvy prezidenta na vládě. Pokud se rozhodne mne kritizovat, tak si jeho kritiku ráda vyslechnu a – jak je mým zvykem – zamyslím se nad ní. Uvidíme, s jakou přijde,“ uvedla Peake.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme