Prezident Zeman nebude vetovat protikuřácký zákon

Prezident Miloš Zeman nebude vetovat novelu zákona, která by zakázala kouření v restauracích. Řekl to dnes při své návštěvě Plzeňského kraje v Domažlicích na dotaz občanů. Normu ale musí nejprve schválit Parlament. I když by byl Miloš Zeman pro mírnější omezení kuřáků v restauracích, zákon prý vetovat nebude, protože "nechce svoje osobní zájmy nadřazovat nad zájmy lidí, kteří tvrdí, že kouření škodí zdraví".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: European Parliament

Změnu zákona předložilo hnutí ANO. Předloha zatím na plénu nepřekonala úvodní kolo projednávání. Loni v říjnu bylo přerušeno a poslanci se k němu zatím nevrátili. Širší normu chystá i ministerstvo zdravotnictví.

Předloha poslanců ANO zařazuje mezi místa, kde lidé nesmějí kouřit, vnitřní prostory veřejného stravování. Veřejnost je podle předkladatelů na restrikci připravena a pro provozovatele restaurací nebude představovat žádné náklady.

Zeman se ale domnívá, že v restauracích by bylo možné dojít i ke kompromisu mezi kuřáky a nekuřáky. „Sám bych byl pro rozumné řešení, které by mohlo vyhovovat oběma stranám,“ uvedl.

Velká většina restaurací má minimálně dvě místnosti, podle Zemana by tak stačilo, aby jedna z nich byla kuřácká a jedna nekuřácká. „Ať si každý vybere, kam půjde,“ dodal prezident.

Sál domažlického kulturního zařízení, kam přišlo na setkání několik set lidí, prezident rozesmál, když popsal, jak se k zákazu kouření postavil na Hradě. „Já už jsem zavedl přísná opatření na Pražském hradě. Smí se kouřit pouze v jediné místnosti - a sice v té, kde se momentálně nachází prezident republiky,“ prohlásil.

Kouření na veřejnosti omezují alespoň částečně téměř všechny evropské země. Česko patří k benevolentnějším zemím - od roku 2006 se nesmí kouřit ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě.

Restaurace musejí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme