Prezident Zeman odlétá do Číny. S Putinem bude řešit bezpečnost

Český prezident Miloš Zeman odlétá na pětidenní návštěvu Číny. Ve čtvrtek se pak v Pekingu zúčastní slavnostní přehlídky u příležitosti výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Setká se také s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Chtějí spolu mluvit o bezpečnostních a ekonomických otázkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě setkal s vedoucími zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí | Zdroj: ČTK

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček ale v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu zdůraznil, že půjde jen o jedno z mnoha plánovaných setkání.

„V Pekingu bude skoro kdekdo ze světové politiky, takže některé schůzky budou formální jako ta s ruským prezidentem, ale stejně důležité budou i ty takzvaně neformální, kdy se s mnohými z prezidentů setká v zásadě na společenských akcích,“ řekl.

Zeman od své cesty očekává uzavření významných obchodních dohod. Zúčastní se také vojenské přehlídky u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Podle čínských médií bude v Pekingu jako jediná hlava západního státu.

Prezident připomněl, že velká část druhé světové války se odehrávala právě v Asii.

„Považuji svoji cestu do Číny za výraz uznání 17 milionům čínských občanů, kteří padli ve druhé světové válce. Pokud někdo tvrdí, že tato válka nebyla naše, prozrazuje zvláštní neznalost historie,“ řekl.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme